Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 31. júl 2021, sobota
 

Slovenskí policajti vypátrali českého zločinca v Maďarsku

08. 02. 2017

logo_patranie

Minulý utorok (24.1.) bol za účasti slovenskej polície zadržaný jeden z najdlhšie hľadaných českých zločincov. Na základe poznatkov slovenskej polície v maďarskej obci Rajka v skorých ranných hodinách členovia jednotky cieľového pátrania maďarskej polície za asistencie tzv. kukláčov vnikli do rodinného domu, kde zatkli štyridsaťsedemročného Pavla V. z Českej republiky. Na menovaného bol ešte v roku 2005 Krajským súdom v Českých Budějoviciach vydaný príkaz na dodanie do výkonu trestu odňatia slobody. trest si mal odpykávať v trvaní až desať rokov za spáchanie závažnej ekonomickej trestnej činnosti, pri ktorej mal spôsobiť škodu vyše dvadsať miliónov českých korún (740.000,- €). V tejto veci bol na neho vydaný aj Európsky zatýkací rozkaz. 

Policajná akcia bola vyvrcholením dlhodobej medzinárodnej spolupráce českej, slovenskej a maďarskej jednotky cieľového pátrania. Úzka operatívna spolupráca aj v tomto prípade prebiehala v rámci medzinárodného projektu ENFAST (European Network of Fugitive Active Search Teams). Ide o európsku sieť pracovísk cieľového pátrania, ktorej je aj slovenská policajná jednotka dlhodobým a významným členom. Policajti v rámci siete ENFAST môžu v konkrétnych prípadoch okamžite a vysoko efektívne zdielať operatívne informácie. Výsledkom je už množstvo vypátraných a zadržaných zločincov v rámci celej Európy. 

Tak tomu bolo aj v prípade medzinárodne hľadaného Pavla V. z Českej republiky. Policajti slovenského prezidiálneho cieľového pátrania po vyše šiestich rokoch bez poznatkov o pohybe hľadaného zachytili informácie smerujúce na územie Slovenska. Posledné stopy českého zločinca boli z leta 2010 a viedli na Ukrajinu. Mal sa pohybovať pod falošnou identitou, zaznamenaný bol na jednom z hraničných prechodov v Zakarpatskej oblasti. Mal použiť veľmi kvalitný falzifikát pasu ktorý a mal disponovať značnými finančnými prostriedkami.  Samotný profil osoby a tieto skutočnosti naznačovali, že sa bude na úteku naďalej vysoko sofistikovaným spôsobom vyhýbať spravodlivosti. 

Po množstve operatívnych úkonov a analýz policajtmi prezidiálneho cieľového pátrania sa na začiatku tohto roka podarilo pobyt hľadaného ustáliť. Išlo o rodinný dom v obci Rajka na území Maďarska, kde sa hľadaný ukrýval v tamojšej početnej slovenskej komunite. Na úteku ho podľa našich informácií mali tiež podporovať blízki rodinní príslušníci. 

Efektívna operatívna spolupráca zúčastnených zložiek v rámci siete ENFAST viedla napokon k tomu, že bol 24. januára tohto roku na základe poznatkov slovenskej polície zadržaný na území Maďarska a umiestnený do vydávacej väzby. Dňa 1.2.2017 bol z Budapešti letecky eskortovaný do Českej republiky, kde si bude odpykávať vymeraný dlhoročný trest odňatia slobody.

 

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby