Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. máj 2024, sobota
 

Slovenskí policajti začali riešiť prvé prípady v rámci spoločných chorvátsko – slovenských policajných hliadok počas letnej turistickej sezóny v Chorvátsku

03. 07. 2009

Chorvátske pobrežieČo robiť v prípade straty vodičského oprávnenia počas dovolenky v Chorvátsku bolo prvým prípadom, ktorý riešili slovenskí policajti v letnej sezóne 2009 pri Jadranskom mori.
Od 1.júla 2009 začali v rámci projektu spoločných chorvátsko – slovenských policajných hliadok počas letnej turistickej sezóny pôsobiť v Chorvátsku slovenskí policajti. Cieľom tohto projektu je zabezpečiť vyšší pocit bezpečnosti slovenských turistov dovolenkujúcich v Chorvátsku, poskytnúť slovenským turistom pomoc a asistenciu počas tranzitu cez územie Chorvátska, monitorovať prácu chorvátskej polície so slovenskými občanmi, predchádzať prípadným incidentom zapríčineným slovenskými turistami.
Dvaja slovenskí policajti slúžia v rámci Splicko – Dalmatínskeho policajného riaditeľstva v meste Makarska. Na včerajšej tlačovej konferencii na polícii v Splite pri príležitosti otvorenia projektu riaditeľ Splicko – Dalmatínskeho policajného riaditeľstva v Splite Ivan Merčep vysoko pozitívne hodnotil prácu slovenských policajtov počas minuloročnej sezóny v oblasti Makarskej riviéry. Slovenský policajný pridelenec v Chorvátsku Radovan Kyselica informoval o výsledkoch projektu v roku 2008, podľa ktorých slovenskí policajti v minulom roku riešili celkovo 163 prípadov pomoci slovenským turistom. Išlo predovšetkým o prípady pomoci pri dopravných nehodách s účasťou slovenských občanov, krádežiach osobných dokladov (pas, ID, vodičský preukaz), riešení dopravných priestupkov, riešení krádeží vlámaním do apartmánov priamo na mieste činu a pod. Riaditeľ policajnej stanice Makarska informoval o konkrétnej pracovnej náplni slovenských policajtov v danej oblasti – ide predovšetkým o pešiu hliadkovú činnosť spoločne s chorvátskymi policajtmi v mestách Makarska, Tučepi, Podgora, Brela a Baška voda, ďalej spoločné služby s dopravnou políciou na cestách v okolí mesta Makarska a asistenciu pri zabezpečovaní verejného poriadku pri rôznych slávnostiach na Makarskej riviére.
1. júla 2009 sa uskutočnila tlačová konferencia na polícii v Rijeke pri príležitosti otvorenia projektu spoločných chorvátsko – slovenských policajných hliadok počas letnej turistickej sezóny v Primorsko – goranskej oblasti. Riaditeľ polície v Rijeke Tomislav Dizdar zdôraznil potrebu medzinárodnej policajnej spolupráce a poďakoval slovenskej polícií za príležitosť poskytnúť slovenským turistom kvalitnejší servis zo strany slovenskej a chorvátskej polície na území Primorsko-goranského policajného riaditeľstva. Dvojica slovenských policajtov pôsobí na policajnej stanici mesta Krk, pričom budú vykonávať pešiu hliadkovú činnosť spoločne s chorvátskymi policajtmi v mestách Krk, Baška, Malinska, Crikvenica, ďalej spoločné služby s dopravnou políciou na cestách ostrova Krk a asistenciu pomorskej chorvátskej polícii v oblasti ostrovov Krk, Rab, Cres a Lošinj. Igor Derco – zástupca veľvyslanca SR v Chorvátsku poďakoval chorvátskej polícii za poskytnutie kvalitných podmienok pre službu slovenských policajtov v meste Krk a zároveň vyjadril presvedčenie, že projekt spoločných chorvátsko – slovenských policajných hliadok v roku 2009 bude rovnako úspešný ako v minulom roku.

Dvojica slovenských policajtov pôsobí od 1.7.2009 do 31.8.2009 na teritóriu Splicko - Dalmatinskeho policajného riaditeľstva na policajnej stanici Makarska (rekreačná oblasť Podgora, Tučepi, Brela, Baška Voda). V prípade mimoriadnej udalosti môžu slovenskí občania kontaktovať slovenských policajtov v Makarskej na mobilné telefónne číslo: + 385 99 7201001.

Dvojica slovenských policajtov pôsobí od 1.7.2009 do 31.8.2009 na teritóriu Primorsko - Goranského policajného riaditeľstva na policajnej stanici mesta Krk (rekreačná oblasť Crikvenica, Novi Vinodolski, Opatija, Cres, Krk, Mali Lošinj, Rab, Baška, Malinska, Mošćenička Draga). V prípade mimoriadnej udalosti môžu slovenskí občania kontaktovať slovenských policajtov v meste Krk na mobilné telefónne čísla: + 385 99 7201002.