Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 14. júl 2024, nedeľa
 

Slovensko je úspešné v boji proti tranzitnej migrácii aj pri ochrane schengenskej hranice

28. 02. 2024

logo Policajného zboru SR

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok v stredu 28. februára 2024 po výjazdovom rokovaní vlády navštívil Riaditeľstvo hraničnej a cudzineckej polície v Sobranciach a najväčší hraničný priechod s Ukrajinou Vyšné Nemecké, cez ktorý od vypuknutia vojny Ruska proti Ukrajine prešlo smerom na Slovensko celkovo 1 419 309 osôb.

Všetky hraničné priechody dokázali vybaviť 2 194 135 osôb, z toho až 1 999 801 štátnych príslušníkov Ukrajiny. 

Príslušníci hraničnej a cudzineckej polície dokázali takýto nápor na vybavovanie zvládnuť, no zvýšil sa aj počet prípadov neoprávneného prekročenia štátnej hranice. To preverilo personálne, ale aj materiálno-technické vybavenie riaditeľstva Sobrance. Vynaložené úsilie podčiarkuje záväzok Slovenskej republiky k zabezpečeniu vnútorných hraníc schengenského priestoru.

"Chránime nielen našich občanov, ale aj celé európske územie. Aj keď ide len o 97,9 km hranice, severná časť s veľmi ťažkým horským terénom kladie vysoké nároky na našich policajtov a techniku,” povedal minister Matúš Šutaj Eštok.

Na hraničnom priechode Vyšné Nemecké

V rámci pripravovaného schengenského hodnotenia Slovenska ministerstvo vnútra zdôrazňuje svoju ambíciu preukázať, že Slovensko je aj naďalej zodpovedným a spoľahlivým členom schengenského priestoru. 

"Som rád, že v minulosti boli viaceré oblasti ochrany Schengenu označené za najlepšiu prax v EÚ. Aj tentoraz sme riadne pripravení preukázať našu účinnosť a bezpečnostné štandardy," uviedol riaditeľ hraničnej a cudzineckej polície Jozef Masnica.

K dosiahnutiu týchto cieľov je nevyhnutné kombinovať kvalitne vyškolených policajtov s modernou technológiou. Ministerstvo plánuje ďalšie zlepšenie detekčných a pozorovacích technológií vrátane nasadenia bezpilotných lietadiel, ktoré umožnia efektívnejšie monitorovanie ťažko prístupných terénov. V tejto súvislosti bolo do užívania odovzdaných 5 vozidiel typu Pickup OFF ROAD. Vozidlá boli zakúpené v zmysle Rámcovej partnerskej  dohody medzi agentúrou Frontex a Ministerstvom vnútra SR.

V neposlednom rade minister vnútra zdôraznil význam spolupráce s Ukrajinou, najmä v oblasti spoločných hliadok. Táto spolupráca je efektívnym nástrojom v prevencii nelegálnej migrácie a pomáha v boji proti cezhraničnej trestnej činnosti.

Policajný zbor v poslednom období venoval zvýšenú pozornosť aj tranzitnej migrácii, najmä z Maďarska. 

"Ihneď po našom nástupe sme prijali účinné opatrenia na jej zamedzenie, vďaka ktorým sme doteraz neevidovali ani jeden prípad," uzavrel minister.