Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. máj 2024, sobota
 

Slovensko podporuje vstup Chorvátska do európskych štruktúr

15. 06. 2022

mikulec-bozinovic-ilustr

Blížiaca sa letná dovolenková sezóna Slovákov v Chorvátsku, vstup Chorvátskej republiky do eurozóny i Schengenu či kroky Slovenska v súvislosti s vojnou na Ukrajine boli témami bilaterálneho stretnutia ministra vnútra Romana Mikulca s chorvátskym podpredsedom vlády a ministrom vnútra Davorom Božinovićom 15. júna 2022 v Splite. 

Témou rozhovorov bol aj úspešný projekt „Bezpečná turistická destinácia", ktorý chorvátska polícia organizuje od roku 2006. Participuje na ňom 19 krajín, najmä európskych, ale aj Čína či Kórea.

Slovenská polícia sa zapája od roku 2008. Aj počas tejto turistickej sezóny v Chorvátsku pôsobí od 15. júna osem slovenských policajtov, a to až do 15. septembra. „Naši policajti hliadkujú vo svojich uniformách vždy spoločne s chorvátskymi kolegami a majú k dispozícii aj služobné vozidlá PZ. Slovenským dovolenkárom budú k dispozícii v turistických lokalitách v pôsobnosti splitsko-dalmatínskeho a primorsko-goranského policajného riaditeľstva," povedal minister vnútra SR Roman Mikulec

Delegácie rezortov vnútra Slovenska a Chorvátska

Členstvo v európskom spoločenstve je jedným zo strategických cieľov zahraničnej politiky  tejto prímorskej krajiny, ktorá od 1. januára 2023 zavedie euro ako svoju oficiálnu menu.

Chorvátsko už splnilo všetky technické požiadavky pre vstup do schengenského priestoru bez kontrol na vnútorných hraniciach. Minister vnútra podporil vstup Chorvátska, Bulharska a Rumunska do schengenského priestoru.

Minister Roman Mikulec s s chorvátskym kolegom Davorom Božinovicom

Doplnil, že na budovaní stáleho zboru Frontexu sa podieľa aj Slovensko vysielaním policajtov do operačných aktivít, a to aj do balkánskych štátov. „Spolupráca s tretími krajinami je dôležitá z hľadiska dosiahnutia cieľov v oblasti migrácie," zdôraznil Roman Mikulec.

Ministri rokovali aj o bezpečnostných dôsledkoch vojny na Ukrajine. Chorvátsko prijalo od marca takmer 20-tisíc utečencov, počet žiadostí o medzinárodnú ochranu sa zvýšil o 200 percent. Minister Roman Mikulec informoval chorvátskeho kolegu o monitoringu podozrivých osôb v súvislosti s prevádzačstvom a obchodovaním s ľuďmi. Slovensko intenzívne preveruje všetky hlásenia o potenciálnych obetiach obchodníkov s ľuďmi, podozrenia zatiaľ neboli potvrdené.

Minister Roman Mikulec s policajtmi, ktorí sú v Chorvátsku k dispozícii slovenským turistom

Ministri vnútra Slovenska a Chorvátska spoločne diskutovali aj o spolupráci medzi hasičskými a záchrannými zložkami. Šéf rezortu vnútra Roman Mikulec dnes navštívil osobne jednu z tamojších hasičských staníc.