Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. apríl 2024, štvrtok
 

Splnomocnenec pre rómske komunity: Herba je reálnou hrozbou, jeden človek už zomrel

22. 03. 2019

DSC_0225 (1)

Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity pokračuje v preventívnych opatreniach, zameraných proti droge herba. Táto lacná a nebezpečná syntetická droga je momentálne veľmi rozšírená najmä v regiónoch na juhu Slovenska, kam sa dostáva z Maďarska. V obci Bátka sa preto uskutočnilo stretnutie so starostami obcí, v ktorých zaznamenali výskyt herby.

,,Je dôležité, aby sme o rizikách užívania herby hovorili. Ide o naozaj nebezpečnú syntetickú drogu, ktorá bola donedávna na hranici legality a na Slovensku si už vyžiadala aj ľudský život. Cena za drogu je pár centov. Pre jej dostupnosť sa dostáva aj k deťom, a to nemôžeme dopustiť. Rozhodli sme sa zvolať zástupcov škôl a starostov z obcí, v ktorých dochádza k užívaniu tejto drogy, aby sme spoločne hľadali riešenia tohto závažného problému,“ hovorí splnomocnenec pre rómske komunity Ábel Ravasz.

S platnosťou od novembra 2018 sa podarilo syntetickú látku dostať na zoznam zakázaných látok. Polícia tak môže konať a stíhať osoby, ktoré drogu predávajú, ako dílerov.

Herba

,,Som bývalý učiteľ, prevencia je pre mňa preto vždy lepšou cestou, než represia. Herba je syntetická droga, dá sa preto predpokladať, že díleri sa budú snažiť predbehnúť legislatívu a vyvinúť nové zloženie, ktoré na zozname nebude. Mojou snahou preto je, aby sa zoznam zakázaných látok rozšíril, lebo teraz je síce aktuálny, no o mesiac to už platiť nemusí,“ vysvetľuje poslanec NR SR Štefan Vavrek.

Stretnutia sa zúčastnili aj predstavitelia neziskového sektora, ktorí s úradom a zástupcami škôl pracujú na informačnej kampani, zameranej na riziká užívania herby a toluénu u detí. Pomôcť by mohli aj prednášky odborníkov na školách na túto tému a posilnené miestne občianske poriadkové služby (MOPS).

,,Spoluprácu s obcami považujem za nesmierne dôležitú, no bez polície sa nepohneme. Som preto rád, že sa stretnutia zúčastnil aj pán podplukovník Lás z kriminálnej polície Rimavská Sobota. Starostovia si tak vymenili kontakty s políciou a môžu v tejto veci konať spoločne,“ dodáva Ravasz.

Ministerstvo vnútra zároveň zriadilo aj e-mailovú adresu TA.13G4@S2LYU@, na ktorej môžu občania nahlasovať podnety v prípade, ak vo svojom okolí zaznamenali predajcov herby.

 

Prečítajte si tiež: Treba zastaviť šírenie toluénu v osadách