Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 2. august 2021, pondelok
 

Správca konkurznej podstaty investoval financie úpadcov do nebankovky, spôsobil im škodu viac ako 1,2 miliónov eur

24. 02. 2012

Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii obvinil banskobystrického správcu konkurznej podstaty z porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. V konkurzných konaniach postupoval v rozpore so zákonom o konkurze a vyrovnaní až v siedmich prípadoch. Podľa policajných zistení svojim konaním spôsobil úpadcom škodu viac ako 1,2 miliónov eur. V prípade dokázania viny mu hrozí trest odňatia slobody na 10 až 15 rokov. Stíhaný je na slobode.

Od februára 2005 do októbra 2009 bol JUDr. Ivan B. správcom konkurznej podstaty vo viacerých konkurzných konaniach stredoslovenských spoločností. V tom období neoprávnene investoval peniaze siedmich úpadcov do zmenkových obchodov s nebankovou spoločnosťou. Urobil tak bez súhlasu súdu. Na účet nebankovej spoločnosti vo viac ako 90 zmenkových obchodoch vložil finančné prostriedky spoločností v konkurze. Financie v celkovom objeme 1,4 miliónov eur mali však slúžiť na uspokojenie veriteľov úpadcov. Správca konkurznej podstaty neoprávnene investoval cudzie financie do subjektu, ktorý nie je chránený bankovým dohľadom Národnej banky Slovenska, ani prostredníctvom Fondu ochrany vkladov.

Dôkazná situácia nasvedčuje, že obvinený porušil zákonnú povinnosť vyplývajúcu z jeho postavenia a funkcie pri správe cudzieho majetku. Neoprávnenou investíciou do nebankovej spoločnosti, z dôvodu jej insolventnosti spôsobil siedmim úpadcom (spoločnostiam v konkurze) celkovú škodu viac ako 1,2 mil. eur. V prípade dokázania viny mu hrozí trest odňatia slobody na 10 až 15 rokov.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby