Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 23. apríl 2024, utorok
 

Starosta oznámil korupciu zamestnancov vodární, polícia ich obvinila

31. 03. 2011

euro 3

Vďaka spolupráci samosprávy obce s políciou Úrad boja proti korupcii odhalil korupčné správanie zamestnancov vodární. Vyšetrovateľ obvinil Františka M. a Zdenka M., zamestnancov Trnavskej vodárenskej spoločnosti, z korupcie. Obvinení si vypýtali a prijali úplatok 1.200 eur za to, že upravia skutočný stav vodomeru v prospech obce Trnavského okresu. Polícia zaistila jedného z obvinených priamo po prevzatí úplatku od starostu obce, ktorý s políciou spolupracoval. Obvineným hrozí trest odňatia slobody na dva až päť rokov. Obidvaja sú stíhaní na slobode.

Začiatkom januára tohto roku robila Trnavská vodárenská spoločnosť odpočet vodomeru v reštaurácii, ktorá je majetkom obecného úradu obce v Trnavskom okrese. Podľa informácií polície už vtedy František M., poverený pracovník vodární, navrhol zamestnankyni obecného úradu, že za úplatok tisíc eur nebude vykonaný odpočet skutočného stavu vodomeru. Začiatkom marca tohto roka túto požiadavku na obecnom úrade zopakoval. Tentoraz žiadal za úpravu vodomeru úplatok priamo od starostu obce. Jeho požiadavka však bola vyššia. Žiadal 1.200 eur, pretože časť peňazí mala byť určená pre kolegu Zdenka M., ktorý mal fyzicky vodomer vymeniť. Starosta obce kontaktoval Úrad boja proti korupcii. V ďalšom postupe s políciou spolupracoval.

Do obce zamestnanci vodární prišli opäť koncom marca. Zdenko M. vodomer vymenil a vystavil montážny list, pričom v ňom uviedol stav vodomeru o 7 tisíc metrov kubických menej ako bol pôvodný. Urobil tak v rozpore so záujmami vodárenskej spoločnosti v prospech obce. František M. navštívil starostu obce. Tu ho zadržali policajti Úradu boja proti korupcii priamo po prevzatí žiadaného úplatku 1.200 eur.

Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii obvinil 57-ročného Františka M. a 51-ročného Zdenka M. z trestného činu prijímanie úplatku formou spolupáchateľstva. Hrozí im trest odňatia slobody na dva až päť rokov. Stíhaní sú na slobode.