Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. september 2023, pondelok
 

Štrnásť žiadateľov o azyl

30. 08. 2012

znak PZ SR

     Dňa 28. augusta 2012 v čase od 11.00 do 11.30 hod. kontrolovali policajti Oddelenia hraničnej kontroly Policajného zboru (OHK PZ) Zboj v katastrálnom území obce Nová Sedlica, okres Snina,

12 štátnych príslušníkov Somálska (7 žien a 5 mužov)

bez cestovných dokladov. Cudzinci boli predvedení na oddelenie za účelom zistenia totožnosti. Zdravotný stav jedného z cudzincov si vyžiadal lekárske ošetrenie v nemocnici v Snine. Za sprostredkovanie cesty do Európy zaplatili celkovú sumu 50.000,- USD.

     11 cudzinci zo skupiny prejavili záujem požiadať o udelenie azylu na území SR. Z uvedeného dôvodu boli dňa 29.8.2012 prevezení do Záchytného tábora v Humennom, kde sa podrobia azylovej procedúre.

     Lustráciou v informačných systémoch bolo zistené, že dvanásty člen skupiny sa už v minulosti pokúsil neoprávnene prekročiť štátnu hranicu z Ukrajiny do SR, pričom bol administratívne vyhostený s určením zákazu vstupu na územie SR do roku 2014. Voči cudzincovi začal poverený príslušník trestné stíhanie a vzniesol mu obvinenie pre spáchanie prečinu marenia výkonu úradného rozhodnutia. Do ďalšieho rozhodnutia je cudzinec umiestnený v miestnosti pre dočasne umiestnených cudzincov na OHK PZ Zboj.

     Dňa 29. augusta 2012 v čase o 04.21 hod. pricestovali na hraničný priechod Čierna nad Tisou – Čop medzinárodným osobným vlakom v smere z Ukrajiny do SR

2 štátni príslušníci Demokratickej republiky Kongo a 1 štátny príslušník Konga.

     Cudzinci sa pri hraničnej kontrole, ktorú vykonávali policajti Oddelenia hraničnej kontroly Policajného zboru (OHK PZ) Čierna nad Tisou, nepreukázali žiadnym cestovným dokladom, ktorý by ich oprávňoval ku vstupu na územie SR. Zároveň prejavili úmysel požiadať o azyl na území SR.

     Cudzinci uviedli, že na území Ukrajiny študovali. Ukrajinu sa rozhodli opustiť kvôli zlej finančnej situácii, resp. rasistickým útokom.

     Vo večerných hodinách boli prevezení do Záchytného tábora v Humennom za účelom ďalšieho azylového konania.