Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. jún 2024, utorok
 

Svetový deň venovaný seniorom si pripomína aj polícia

15. 06. 2012

senior

15. jún je Svetovým dňom proti týraniu, zanedbávaniu a zneužívaniu seniorov. Z pohľadu polície ide o chránené osoby, ktorými sú obyvatelia vyššieho veku, staršie ako šesťdesiat rokov. Práve seniorom sa polícia venuje osobitne a to zvýšenou pozornosťou pri plnení svojich úloh a tiež preventívnymi projektmi. Jedným z nich je aj projekt s názvom „Bezpečná jeseň života“. Program ponúka konkrétne cesty k základným návykom bezpečného správania, aby seniori poznali spôsob ako sa nestať obeťou trestného činu.

V tomto roku sme zatiaľ nezaznamenali žiaden prípad týrania blízkej a zverenej osoby vo veku nad 60 rokov. V minulom roku sme však zaznamenali tri takéto prípady. Počet prípadov násilnej kriminality spáchanej na osobách nad 60 rokov sme tento rok zatiaľ zaevidovali šesť. V minulom roku sme zaznamenali až 37 takýchto prípadov. Ide však len o prípady, kedy bola konaním páchateľa naplnená skutková podstata trestného činu. Nie je preto vylúčené, že takýchto prípadov bolo viac, avšak išlo o priestupky alebo tieto prípady seniori polícii neoznámili.

Seniori sa neraz stávajú obeťami rôznych podvodov. Páchatelia zneužívajú dôverčivosť osôb vo vyššom veku a rôznymi spôsobmi sa snažia dostať k ich úsporám. Oslovujú ich na ulici alebo doma s rôznymi príbehmi, či pod rôznymi zámienkami. Páchatelia sa vydávajú za pracovníkov plynární, elektrární alebo vodární aby sa dostali do obydlia seniorov. Inokedy vopred premysleným spôsobom okrádajú dôverčivých seniorov pod zámienkami rôznych emotívnych príbehov. V poslednom období sa rozšírili dva prípady, takzvaný „vnukov, či synovec v núdzi“ a „operácia príbuzného po dopravnej nehode“. (bližšie informácie sa nachádzajú na stránke polície: http://www.minv.sk/?tlacove-spravy-2&sprava=seniori-pozor-nestante-sa-obetou-podvodu). Častou zámienkou kontaktu páchateľov so seniormi býva tiež podomový predaj. Vždy sú však cieľom peniaze seniorov alebo cenné predmety z ich bytu.

Polícia radí seniorom ako sa nestať obeťou podvodu alebo krádeže

Odporúčame nie len seniorom, ale všetkým, aby:

 • nedôverovali a nepožičiavali peniaze neznámym osobám, ktoré ich pod zámienkou rôznych emotívnych príbehov oslovia a podvodom sa ich snažia pripraviť o úspory,
 • neotvárali neznámym osobám, ktoré pri dverách zazvonia a ponúkajú na predaj rôzny tovar alebo predstierajú výhru v lotérii,
 • si overili totožnosť pracovníkov, ktorí neohlásene prišli odpísať vodu, elektrinu alebo plyn a žiadali od nich predložiť preukaz, prípadne zavolali na príslušný úrad alebo inštitúciu, či je ich návšteva oprávnená a v prípade pochybností radšej ponúkanú službu odmietli,
 • bez konzultácie s príbuznými alebo právnikom nepodpisovali dokumenty s neznámymi osobami, ktoré môžu zneužiť nevedomosť a zníženú schopnosť rozpoznávať dôsledky konania staršej osoby,
 • odmietli bezdôvodne ponúkanú pomoc, o ktorú sami nepožiadali, pod zámienkou ktorej sa páchatelia často krát snažia dostať do ich bytu,
 • v prítomnosti neznámych osôb nevyberali z uschovaných miest peňažnú hotovosť a cennosti,
 • udržiavali dobré vzťahy so susedmi a poznali ich telefónne číslo, pretože v prípade potreby je ich pomoc najrýchlejšia, a tiež poznali dôležité telefónne čísla, ktoré je potrebné mať vždy na dosah - 112 (lekár 155, polícia 158, hasiči 150), • v prípade podozrivého správania osoby, ktorá sa snaží pod rôznymi zámienkami neodbytne dostať do bytu ihneď kontaktovali políciu.

Seniorom ďalej odporúčame:

 • starostlivo zamykať dvere a zatvárať okná, nezabúdať ani na podkrovie, či pivnice,
 • neschovávať kľúče pod rohož, kvetináč alebo v skrinke elektromeru,
 • na dverách je vhodné mať panoramatické kukátko a poistnú retiazku,
 • pri odľahlých obydliach stojí za zváženie inštalácia a používanie alarmu,
 • vyhýbajme sa tmavým, opusteným, odľahlým miestam alebo uliciam,
 • nespúšťajme veci, ktoré máme so sebou z dohľadu (taška, nákup, vozík a podobne),
 • doklady a peniaze nenechávajme na vrchu nákupu, alebo kabelky,
 • tašky v obchodoch neodkladajme na miestach, ktoré nie sú na to určené, kde by zostali bez dohľadu, ktorý niektoré obchody ponúkajú,
 • rovnako nenechávajme veci bez dohľadu u v čakárni lekára alebo v stravovacích zariadeniach,
 • na platbu využívajme radšej bezhotovostný platobný styk,
 • pohybujme sa po frekventovaných, prehľadných uliciach,
 • tašku na ramene, či v ruke nosme na opačnej strane ako je ulica, aby sme sťažili jej vytrhnutie a krádež,
 • v prípade ak by došlo k lúpeži, uvedomme si, že život a zdravie sú cennejšie ako peniaze, preto neodporúčame seniorom brániť sa za každú cenu,
 • pohybujme sa po chodníku vo väčšej vzdialenosti od rôznych výklenkov domov a od vchodov,
 • pri vstupe do domu si všímajme neznáme osoby a buďme opatrní, keď môžeme, využime sprievod susedov ktorých poznáme, nikdy nie ľudí, ktorých nepoznáme.

Preventívny projekt polície „Bezpečná jeseň života“:

Program ponúka konkrétne cesty k základným návykom bezpečného správania, ktoré majú napomôcť seniorom pri zvýšení ich vlastnej bezpečnosti pred negatívnymi sociálno-patologickými javmi.

Hlavným cieľom programu „Bezpečná jeseň života“ je pomocou špeciálne pripravených pomocníkov Policajného zboru z radov aktívnych seniorov pomáhať ohrozenej skupine dôchodcov, ktorá si vyžaduje špeciálny prístup a dohliadať na jej bezpečnosť.

Program je založený na aktívnej spolupráci seniorov s predstaviteľmi obcí, miest a Policajným zborom, tiež na špeciálnom preškolení „kuriérov prevencie“ z radov seniorov, ktorí po absolvovaní policajného školenia oslovujú seniorov vo svojom okolí a na dobrovoľnosti a aktivite seniorov chrániť seba, svojich blízkych alebo známych.

Úlohou pomocníkov polície je navštevovať ohrozené osoby z radov seniorov (podľa vlastných poznatkov - miestnej znalosti, alebo na základe podkladov od spolupracujúcich subjektov), poskytnúť im primeranou formou preventívne informácie týkajúce sa ochrany života, zdravia a majetku. Ich úlohou je vytvárať u seniorov návyky bezpečného správania a eliminovať pocit bezmocnosti a ohrozenia. Vyškolený „kuriér prevencie“ by mal navštíviť 5-6 seniorov vo svojom okolí.

Pre „kuriérov prevencie“ máme pripravenú tašku s materiálmi pre seniorov, v ktorej je leták s radami pre seniorov, samolepka, záveska na dvere, s upozornením, pero, píšťalka s možnosťou uchytenia na ruku, kľúčenka v tvare loga projektu, reflexná páska, nákupná taška pre seniorov s reflexnými prvkami a zápisník. Uvedené predmety máme pripravené aj pre oslovených seniorov.

Témy na preškolenie pomocníkov Policajného zboru seniorov sa týkajú linky tiesňového volania, komunikácie s políciou (prívesok na kľúče, nálepka na telefón), ako zvýšiť svoju bezpečnosť doma, zabezpečenia obydlia, čo robiť pri krádeži vlámaním (leták, záveska na vchodové dvere), komunikácie s cudzími ľuďmi (leták), ako nenaletieť podvodníkom v súvislosti s lacnými úvermi, vysokými výhrami, lacnými kúpami, podvodmi s nehnuteľnosťami (leták, kontakty na seniora, koordinátora), ako zvýšiť svoju bezpečnosť na ulici v súvislosti s rizikovými miestami, situáciami, vreckovými zlodejmi (leták, píšťalka na ruku), čo robiť, keď sa stanú obeťou alebo účastníkom trestného činu (prívesok na kľúče, nálepka na telefón), ako sa nestať obeťou lúpežného prepadnutia (leták), ako zvýšiť svoju bezpečnosť na ceste ako chodec, čo robiť pri dopravnej nehode, poskytnutie prvej pomoci (leták, reflexné materiály - nákupná taška s reflexnými prvkami, reflexná páska) a ako zvýšiť svoju bezpečnosť pri cestovaní (leták).