Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 15. jún 2024, sobota
 

Toky migrantov na západobalkánskej ceste sa minimalizovali

16. 12. 2016

logo EÚ

Na západobalkánskej ceste sme znížili toky migrantov na minimum. Vyhlásil to podpredseda vlády SR a minister vnútra Róbert Kaliňák na stretnutí ministrov vnútra a spravodlivosti členských krajín EÚ a krajín západného Balkánu, ktoré sa 15. - 16. decembra 2016 konalo v slovinskom Brde.

Ministri vnútra sa venovali témam ako riadenie hraníc, obchodovanie so zbraňami, vnútorná bezpečnosť a implementácia integračného akčného plánu v rámci iniciatívy EÚ pre boj proti terorizmu na západnom Balkáne. Minister vnútra Robert Kaliňák poďakoval krajinám západného Balkánu za zvládnutie migračnej krízy cez tzv. západobalkánsku cestu tento rok. Pomohla tomu nielen dohoda EÚ-Turecko, ale aj Európska pohraničná a pobrežná stráž, ktorá spustila svoju prvú operáciu na jeseň tohto roku na bulharsko-tureckej hranici.

Ministri spravodlivosti a vnútra krajín EÚ a západného Balkánu v slovinskom Brde

Slovensko na zvládnutie situácie poskytlo krajinám západného Balkánu pomoc vo forme službukonajúcich policajtov. Od začiatku roka slúžilo v zahraničných misiách takmer 400 slovenských policajtov. Aktuálne bude končiť misia v Bulharsku, kde sa v dvoch rotáciách vymenilo 50 slovenských policajtov v rámci Európskej pohraničnej a pobrežnej stráže; štyri rotácie našich policajtov v tomto roku pracovali v Macedónsku, druhá rotácia je momentálne v Srbsku.

„Slovensko aj takýmto spôsobom prejavilo solidaritu s krajinami, ktoré nie sú cieľovými ale tranzitnými. Pri riešení migračných tokov na západobalkánskej trase sme dosiahli výsledky, ktorými je nielen zníženie tokov na minimum, ale dokázali sme zlepšiť aj našu vzájomnú spoluprácu v oblasti azylu, migrácie a kontroly hraníc. Musíme byť však ostražití, aj keď sa situácia zlepšila, neznamená to, že je stabilná," zdôraznil Kaliňák. Situácia je podľa neho dnes znepokojujúca v miestach, kde uviazlo množstvo migrantov. Cieľom spolupráce je vytvorenie prijímacích kapacít, ktoré presahujú súčasné potreby, aby sme mali určitý manévrovací priestor. Vysporiadať sa musíme aj so sekundárnymi pohybmi a s nimi súvisiacim problémom skupín, ktoré si z migrácie urobili biznis. Tento rok na balkánskej ceste už polícia zadržala a do väzenia posadila 39 pašerákov ľudí.

Minister vnútra Robert Kaliňák dnes pokračuje vo svojom pracovnom programe v Grécku, kde ho prijme prezident Gréckej republiky Prokopis Pavlopoulos, grécky minister vnútra Ioannis Muazalas a eurokomisár pre migráciu Dimitris Avramopoulos.