Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 26. september 2021, nedeľa
 

Trojmiliónový úverový podvod organizovanej skupine nevyšiel

18. 11. 2011

logo 3

Úrad boja proti organizovanej kriminalite ukončil vyšetrovanie pokusu organizovanej skupiny o trojmiliónový úverový podvod. Vyšetrovateľ navrhuje prokurátorovi obžalovať a postaviť pred súd podnikateľov Loránta K., Juraja N., Ľuboša H., Tamáša I. a Ladislava M. Podvodným spôsobom chceli od banky vylákať úver a obohatiť sa tak o 3 milióny eur. Vďaka finančnej polícii, ktorá zistila, že osoby nebudú a nie sú schopné tento úver splácať, podvodníkom plán nevyšiel a skončili v rukách polície. Členom organizovanej skupiny v prípade dokázania viny hrozí 10 až 15 ročný pobyt za mrežami. Stíhaní sú na slobode.

Loránt K. (39) z Bratislavy, Juraj N. (44) zo Štúrova, Ľuboš H. (46) z Trnavy, Tamáš I. (32) zo Senca a Ladislav M. (50) z Komárna ako organizovaná skupina, v mene spoločnosti so sídlom v Bratislave, požiadali banku o úver vo výške 3 milióny eur. Podnikatelia spoločne, plánovite a koordinovane od augusta minulého roka postupne predkladali banke podklady slúžiace na schválenie tohto úveru. Predstierali kúpu nehnuteľnosti, ktorá sa nachádzala v trnavskom okrese. Jej jediným majiteľom bol podľa dokumentácie hlavný organizátor Loránt K. Banke prezentovaná podnikateľská činnosť spoločnosti bola rozsiahla, od prenájmu zariadení, cez montovanie žalúzií, poradenskú činnosť až po krajčírske práce. Podnikatelia sa však banke preukazovali fiktívnymi obchodnými vzťahmi a upraveným daňovým priznaním spoločnosti. Tieto dokumenty mali preukázať ich schopnosť úver splatiť. Bratislavská spoločnosť však reálne nevykazovala žiadnu obchodnú činnosť už od februára minulého roka.

Finančná polícia Úradu boja proti organizovanej kriminalite operatívno-pátracou činnosťou zistila, že osoby nebudú a nie sú schopné tento úver splácať. Polícia zasiahla, zorganizovala akciu a zabránila vyplateniu finančných prostriedkov banky. Súkromnej spoločnosti, banke, tak zachránili 3 milióny eur, ktoré by boli úverovým podvodom nenávratné. Počas akcie vykonali šesť domových prehliadok a sedem prehliadok iných priestorov na území bratislavského regiónu. Zaistili dôkazový materiál v podobe výpočtovej techniky, pamäťové médiá a rôzne účtovné doklady spoločností. Dôkazy z oblasti ekonomiky deklarovali fiktívne obchodné vzťahy, zmluvy a objednávky. Na základe zaistených a zistených dôkazov vyšetrovateľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite obvinil päť mužov z pokusu o úverový podvod v marci tohto roka. V týchto dňoch vyšetrovanie ukončil návrhom na podanie obžaloby. Vyšetrovací spis doručil prokurátorovi. Obvineným podnikateľom za pokus o úverový podvod spáchaný organizovanou skupinou hrozí trest odňatia slobody na 10 až 15 rokov.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby