Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 28. júl 2021, streda
 

UBOK ukončil vyšetrovanie v ďalšom z prípadov Volodymyra Y.

14. 05. 2012

znak PZ SR

Úrad boja proti organizovanej kriminalite ukončil vyšetrovanie v prípadoch majetkovej trestnej činnosti organizovanej skupiny Volodymyra Y. v rokoch 1999 až 2003. Vyšetrovateľ navrhuje prokurátorovi obžalovať práve Volodymyra Y., ako hlavného organizátora tejto trestnej činnosti. Návrh na podanie obžaloby za trestné činy založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a teroristickej skupiny, podvodu a legalizácie príjmu z trestnej činnosti predložil prokuratúre. V prípade dokázania vinu mu hrozí trest odňatia slobody od dvoch do 12 rokov. Obvinený Volodymyr Y. je v súčasnosti vo väzbe za inú trestnú činnosť.

Podľa policajných zistení 50-ročný Volodymyr Y. založil koncom roka 1999 zločineckú skupinu na účely páchania trestnej činnosti s cieľom získať finančný prospech. Členmi zločineckej skupiny boli aj ďalšie osoby, ktoré Volodymyr Y. riadil. Skupina pôsobila na území celej Slovenskej republiky, ale aj v Čechách, Maďarsku, Rumunsku, Ukrajine a Bielorusku až do roku 2003. Hlavnou činnosťou zločineckej skupiny boli krádeže osobných motorových vozidiel patriacich domácim aj zahraničným majiteľom. Zmena ich identifikačných údajov a ich následný vývoz do zahraničia. Ďalej to bol podvodný leasingový nákup nových osobných a nákladných motorových vozidiel. A to na nepravdivo vystavené doklady svedčiace o dobrom stave hospodárenia na „bielych koní“ prevedených alebo založených súkromných spoločností. Pričom tieto spoločnosti boli v skutočnosti zadlžené. Nasledovala zmena ich identifikačných údajov a následný vývoz do zahraničia. Činnosť zločineckej skupiny, na čele s hlavným organizátorom Volodymyrom Y., bola charakterizovaná vysokou deľbou práce, plánovitosťou a koordinovanosťou. Každý člen mal presne určené úlohy, ako tipovanie osôb podvodne nakupujúcich vozidlá a osôb poverených vývozom do zahraničia. Tipovanie priestorov pre sídla fiktívnych firiem na východnom Slovensku, na ktoré prostredníctvom predajní vozidiel a leasingových spoločností realizovala organizovaná skupina podvodný nákup na splátky. Ďalší vyrábali fiktívne doklady na odcudzené vozidlá a fiktívne doklady k firmám akými boli napríklad zmluvy, faktúry, účtovné a daňové doklady, splnomocnenia a podobne. Ďalšie osoby podvodným spôsobom nakupovali vozidlá na splátky a takto získané vozidlá prerábali a poskytovali priestory na ich ukrytie a nakoniec prevážali od predajcov do vopred pripravených úkrytov alebo ktoré ich vyvážali do zahraničia. Volodymyr Y. sa mal obohatiť v zadokumentovaných prípadoch o viac ako 90 tisíc eur. V ďalších prípadoch riadil ukrývanie a vývoz odcudzených vozidiel, aby získal čo najväčší zisk.

Volodymyra Y. obvinil vyšetrovateľ zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a teroristickej skupiny, ďalej z trestného činu podvodu spáchaného formou spolupáchateľstva a z legalizácie príjmu z trestnej činnosti spolupáchateľstvom a aj účastníctvom na ňom v minulom roku. V týchto dňoch vyšetrovanie návrhom na podanie obžaloby ukončil.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby