Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 22. jún 2024, sobota
 

Uctili sme si pamiatku obetí dopravných nehôd

20. 11. 2017

pietna-obetae-cirkev-ilustr

Úrad ekumenickej pastoračnej služby MV SR v nedeľu 19. novembra 2017 zorganizoval celoslovenskú pietnu spomienku na obete dopravných nehôd, ktorá sa konala v Liptovskom Mikuláši počas služieb Božích v evanjelickom chráme. Pietne spomienky prebiehali aj v rámci miest, kde pôsobia policajní duchovní. 

Predstavitelia MV SR na čele so štátnym tajomníkom rezortu Rudolfom Urbanovičom, zástupcovia Policajného zboru, Hasičského a záchranného zboru a Horskej záchrannej služby si na tradičných službách Božích uctili pamiatku tých, životy ktorých vyhasli pri dopravných nehodách.

Príchod do chrámu

Všetci, nielen tí, ktorí sa zúčastňujeme týchto služieb Božích, musíme urobiť všetko preto, aby smrteľných dopravných nehôd bolo čo najmenej. Bol by som rád, keby si viacerí na slovenských cestách spomenuli na text známej piesne: Spomaľ, máš privysokú rýchlosť...", apeloval štátny tajomník Rudolf Urbanovič.

Príhovor Rudolfa Urbanoviča

Spomienkové služby Božie sú nielen spomienkou na obete dopravných nehôd, ale i vyjadrením vďaky pre záchranárov. „Práve vďaka práci policajtov, hasičov, horských záchranárov i zdravotníkov môže mnoho príbehov pokračovať ďalej. Aj touto cestou im chcem poďakovať za to, že zdravie i životy ľudí zachraňujú často i s nasadením vlastného života. Patrí im naše uznanie, obdiv a úcta," uviedol Rudolf Urbanovič.

Bohoslužba

O štatistike dopravných nehôd na slovenských cestách za prvých 10 mesiacov roku 2017 informoval Ján Paciga, Duchovný Úradu ekumenickej pastoračnej služby MV SR. Prítomným sa prihovoril aj Milan Petrula, riaditeľ Úradu Ekumenickej a pastoračnej služby MV SR.

Bohoslužba

„Pri nešťastiach na cestách ľuďom pomáhajú hasiči, záchranári, policajti, na prírodných cestičkách a chodníkoch Horská záchranná služba. Bohu vďaka za to, že ich máme," povedal Milan Petrula.

Ročne na cestách vo svete zahynie okolo 1,25 milióna ľudí.  Dopravné nehody sú  deviatou hlavnou príčinou úmrtí vo svete. Sú tiež hlavnou príčinou úmrtí mladých ľudí vo veku od 15 do 29 rokov... Skutočnosťou je, že každému jednému z týchto úmrtí by bolo naozaj možné zabrániť. 

Záverečné foto

Zbytočná smrť, zbytočná bolesť.Za štatistickými číslami sa skrývajú individuálne ľudské príbehy plné bolesti. Rodičia strácajú deti, deti sa v okamihu stávajú sirotami...

 • Za prvých 10 mesiacov tohto roka sa na Slovensku stalo 11 451 dopravných nehôd, čo je o 320 viacej ako za to isté obdobie v prechádzajúcom roku.
 • Z tohto počtu bolo 4388 nehôd s následkami na živote alebo zdraví.
 • Ak by sme to rozrátali na dni, tak každý deň sa na Slovensku stane skoro  38 dopravných nehôd. Za tri dni vyhasnú na cestách  v priemere dva ľudské životy.
 • Celkovo bolo na cestách na Slovensku usmrtených 216 ľudí, čo je o 22 viacej v porovnaní s predchádzajúcim rokom.
 • Ťažko zranených bolo 900 osôb, čo je o 13 viacej a ľahko zranených bolo 4799 osôb, čo je 129 menej ako v predchádzajúcom roku. O život prišlo 36 chodcov,  17 cyklistov, 26 ľudí na motocykloch.
 • 1256 prípadoch bol zistený alkohol u vinníka nehody.
 • Najkritickejším dňom v týždni je piatok, keď počas piatkov sa stalo 1828 dopravných nehôd. Potom nasleduje  štvrtok s 1775 a pondelok s 1739 nehodami.
 • Najtragickejším dňom bola v uplynulých mesiacoch sobota keď počas sobôt vyhaslo na cestách 43 ľudských životov.
 • Najrizikovejší časový úsek predstavuje aj v tomto roku obdobie medzi 16 - 20 hod, ako aj obdobie medzi 12-16 hod., kedy sa dopravné nehody s následkom smrti stávajú najčastejšie.
 • 5143 prípadoch z 11451 dopravných nehôd bolo hlavnou príčinou dopravnej nehody porušenie povinnosti vodiča ako napr. telefonovanie,  či nevenovanie sa vedeniu vozidla.
 • V 3113 prípadoch nebola zistená kategória vodiča, ktorý nehodu zavinil  lebo z miesta nehody ušiel. Najviac dopravných nehôd sa stalo v obciach - celkovo to bolo 8386 dopravných nehôd. Na diaľnici to bolo 322 dopravných nehôd a na železničných priecestiach 108 nehôd. Najviac dopravných nehôd sa stáva paradoxne na suchých vozovkách. Bolo to 8663 nehôd a cez deň, keď viditeľnosť nie je znížená vplyvom poveternostných podmienok  - 8410 nehôd.