Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 2. august 2021, pondelok
 

Úrad boja proti korupcii obvinil 7 osôb zo skrátenia dane v medzinárodnom obchode

17. 09. 2010

euraVyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii obvinil 7 osôb z trestného činu skrátenia dane a poistného. Obvinení predstierajúc medzinárodný obchod spôsobili štátu škodu viac ako 6,5 milióna €. Slovákovi, štyrom občanom Maďarska, Talianovi a Ukrajincovi hrozí trest odňatia slobody na 7 až 12 rokov. Stíhaní sú na slobode.
Skupina konateľov z Maďarska, Slovenska a Talianska vytvorila sieť obchodných vzťahov medzi firmami dodávajúcich druhotné suroviny. Išlo najmä o odpad z farebných kovov (meď, mosadz). Od začiatku roku 2006 až do marca 2009 nastrčené slovenské spoločnosti v Komárne, Bratislave, Trnave, Dunajskej Strede, Spišskej Novej Vsi a Krompachoch nakupovali tovar od spoločností v Maďarsku. Dovoz do Slovenskej republiky ako štátu EÚ je oslobodený od platenia dane z pridanej hodnoty (DPH). Preto v daňových priznaniach deklarovali nákup na Slovensku, aby výška dane narástla. Časť tovaru ďalej na Slovensku predávali, avšak aj s DPH, ktorú štátu neodviedli. Ďalší materiál slovenské odberateľské spoločnosti predávali hlavne do Talianska. Tu si tiež nárokovali vrátenie dane. V mnohých prípadoch išlo len o fingovaný predaj, pretože tovar vozili konatelia priamo z Maďarska do Talianska. Cez Slovensko dokumentovali predaj len účtovne z dôvodu výberu dane. Účtovná hodnota tovaru bola viac ako 35 miliónov € s DPH. Obvinení takýmto medzinárodným obchodom získali majetkový prospech zo skrátenia DPH. Nepriznaním a neodvedením DPH spôsobili štátu škodu viac ako 6,5 milióna €.
Úrad boja proti korupcii obvinil 7 hlavných aktérov medzinárodného obchodu s druhotnými surovinami. Obvinení z trestného činu skrátenia dane a poistného sú stíhaní slobode. Hrozí im trest odňatia slobody na 7 až 12 rokov.
 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby