Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 31. júl 2021, sobota
 

Úrad boja proti korupcii obvinil okrem úplatných lekárov aj 12 pacientov

02. 02. 2011

euro 3

Polícia naďalej bojuje proti korupcii v zdravotníctve. V minulom roku polícia obvinila piatich obvodných lekárov, v týchto dňoch obvinila šiesteho za fiktívne vystavovanie PN-iek. Okrem lekárov obvinil vyšetrovateľ aj 12 pacientov, ktorí úplatok za fiktívne potvrdenia o práceneschopnosti lekárom dali. Pacienti, aj lekári by si mali uvedomiť, že za pár eur im hrozí niekoľkoročné väzenie.

K piatim obvineniam lekárov z minulého roka, v týchto dňoch pribudlo šieste. Obvodný lekár v Podolínci za fiktívne potvrdenia žiadal a prijímal úplatky. V priebehu troch letných dní prijal úplatky minimálne deväť krát. Za jedno potvrdenie si vypýtal asi 5 eur. V prípade tohto lekára vyšetrovateľ obvinil päť jeho pacientov. Zdraví pacienti dali úplatok lekárovi za bezdôvodné uznanie a vystavenie potvrdenia o dočasnej práceneschopnosti.

Koncom minulého roka obvinil vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii lekára v Dunajskej Strede z prijímania úplatku. V týchto dňoch obvinil jeho pacientov. Pacienti ponúkli a dali lekárovi úplatky vo výške od 18 až do 30 eur za bezdôvodné uznanie a vystavenie potvrdenia o dočasnej práceneschopnosti. Za august a september minulého roka lekárovi úplatok ponúklo a dalo minimálne sedem zdravých pacientov. V tomto prípade je obvinený jeden lekár a sedem pacientov.

Takáto forma korupcie znižuje príjmy a súčasne zvyšuje výdavky Sociálnej poisťovne. Ak je takýmto pacientom živnostník, ktorý Sociálnej poisťovni predloží lekárske potvrdenie o práce neschopnosti, neplatí odvody v príslušnom kalendárnom mesiaci. Ušetrí tak približne 145 eur. Zároveň má nárok na výplatu dávky z nemocenského poistenia, ktorá môže byť aj viac ako 250 eur.

Úrad boja proti korupcii svojou operatívno-pátracou činnosťou odhalil korupčné správanie nielen lekárov, ale aj pacientov. Šiesti lekári sú obvinení z trestného činu prijímania úplatku. Hrozí im trest odňatia slobody na tri až osem rokov. Stíhaní sú na slobode. 12 pacienti sú obvinení z trestného činu podplácania. Im hrozí trest odňatia slobody na šesť mesiacov až tri roky. Tiež sú stíhaní na slobode. V týchto a ďalších prípadoch korupcie v zdravotníctve sa naďalej vyhodnocujú dôkazy. Počet podplácajúcich pacientov a úplatných lekárov nemusí byť konečný.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby