Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 22. jún 2024, sobota
 

Úrad boja proti korupcii odhalil úplatného lekára

31. 08. 2011

euro

Minulý týždeň vykonali policajti Úradu boja proti korupcii odbor Východ Prezídia Policajného zboru akciu v Čaklove, v okrese Vranov nad Topľou. Policajti zadržali praktického lekára pre dospelých. Vyšetrovateľ obvinil MUDr. Hassana B. z pokračujúceho zločinu prijímania úplatku. Doteraz je obvinený za päť skutkov prijímania úplatkov. Po dokázaní viny hrozí 40 ročnému lekárovi trest odňatia slobody na tri až osem rokov. V súčasnosti sa nachádza vo vyšetrovacej väzbe. Vyšetrovateľ obvinil aj päť osôb z trestného činu podplácania. Ide o dvoch mužov vo veku 29 a 37 rokov a tri ženy vo veku 49, 22, a 49 rokov. Hrozí im trest odňatia slobody na šesť mesiacov až tri roky. Stíhaní sú na slobode.

Podľa policajných zistení lekár prijímal od pacientov úplatky vo forme finančnej hotovosti v rôznych sumách od dvoch do 20 eur. Na požiadanie vystavoval za úplatky potvrdenia o práceneschopnosti dokonca aj takým osobám, ktoré sa vôbec nedostavili na vyšetrenie do ambulancie. Išlo najmä o rodinných príslušníkov tých pacientov, ktorí mu ponúkli úplatok. To bol aj prípad 49 ročnej ženy, ktorá vybavila potvrdenie o práceneschopnosti pre ďalšie dve osoby za úplatok 20 eur.

Lekár bol v rámci okresu Vranov nad Topľou na poprednom mieste v počte vystavených dočasných práceneschopností vedenej Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny. Umožňoval iným osobám zneužívať sociálny systém štátu. To znamená, že takáto forma korupcie znižuje príjmy a zvyšuje výdavky Sociálnej poisťovne. Ak je takýmto pacientom živnostník, ktorý Sociálnej poisťovni predloží lekárske potvrdenie o práceneschopnosti, neplatí odvody v príslušnom kalendárnom mesiaci. Tým ušetrí približne 145 eur, zároveň mu vznikne nárok na dávky z nemocenského poistenia, čo je asi 250 eur.

V tomto roku je to už druhý prípad, kedy policajti odhalili prípad korupcie v zdravotníctve. Celkový počet prípadov, pri ktorých lekár prijal úplatok je predmetom ďalšieho vyšetrovania. Nie je však vylúčené rozšírenie trestného stíhania lekárovi ako aj podplácajúcim  osobám. Lekár ani pacienti ponúkajúci úplatok, si neuvedomujú, že im za pár eur hrozí niekoľkoročné väzenie.