Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. september 2023, nedeľa
 

Úradníci mali dovezené vozidlá prihlasovať za úplatok

28. 05. 2012

UBPK_logo

Vyšetrovatelia Úradu boja proti korupcii obvinili zamestnancov dvoch obvodných úradov pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie z korupcie a v jednom prípade aj zo zneužívania právomoci verejného činiteľa. Dvaja úradníci mali prijať úplatok pri rozhodovacej činnosti v povoľovacom a schvaľovacom konaní. Za úplatok mali v konaniach rozhodnúť v prospech žiadateľov.

Prvý prípad sa stal koncom novembra minulého roku na Obvodnom úrade pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie v Trebišove. Na úrad prišiel istý žiadateľ prihlásiť motorové vozidlo dovezené zo zahraničia. Aby mohlo byť vozidlo evidované na Slovensku, potreboval o tom od úradu rozhodnutie. Za jeho „včasné a bezproblémové“ vydanie prijal samostatný referent J. F. úplatok v podobe 20 eurovej bankovky.

Druhý prípad sa stal v priebehu februára a marca tohto roku na Obvodnom úrade pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie v Galante. Na dvere samostatného radcu J. P. klopali žiadatelia o zapísanie zmeny v osvedčení o evidencii, aj žiadatelia o uznanie typového chválenia dovezených vozidiel. Za rozhodnutie však neplatili len poplatky určené zákonom. Pri rozhodovacej činnosti prijal obvinený J. P. vo viacerých prípadoch úplatok. Jeho výška bola pritom rôzna. Za zapísanie montáže svetiel prijal 100 eur, za zapísanie nadstavby 20 eur a inú nepeňažnú výhodu. Za zapísanie odstránenej priečky prijal úplatok nezistenej výšky a za úradnú opravu VIN čísla 20 eur. Úplatok v súvislosti s vybavením typového schválenia dovezeného vozidla „účtoval“ vo väčšine prípadov 20 eur, v jednom prípade 50 eur. V doposiaľ zistených prípadoch tak celkovo prijal úplatky minimálne 270 eur, v jednom prípade tiež inú nepeňažnú výhodu a v jednom prípade úplatok presne neurčenej výšky.

Obaja úradníci čelia obvineniu z prijímania úplatku a v prípade J. F. aj zo zneužívania právomoci verejného činiteľa, za čo im v prípade dokázania viny hrozí trest odňatia slobody od päť do 12 rokov. Stíhaní sú na slobode.