Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 17. jún 2024, pondelok
 

Úspešná medzinárodná spolupráca pátracích jednotiek

15. 03. 2010

kuklac-ilustracnyKoncom februára tohto roka v skorých ranných hodinách obsadili časť osady v obci Žehra na východnom Slovensku policajné jednotky tzv. „kukláči“. Výsledkom bolo zatknutie troch medzinárodne hľadaných osôb podozrivých zo spáchania vraždy v lokalite mesta Chemnitz v Nemecku. Išlo o vyvrcholenie spolupráce špecializovaných pátracích jednotiek slovenskej polície a ich partnerov z Nemecka. Tí svojich slovenských kolegov požiadali o spoluprácu pri vypátraní a zatknutí troch osôb, dvoch mužov a ženu. Na tých Mestský súd v Chemnitzi vydal Európske zatýkacie rozkazy pre spáchanie trestného činu vraždy a krádeže, za ktoré im hrozia doživotné tresty.
Samotný zločin bol spáchaný ešte v jeseni minulého roka. 32 ročná Mária P. zo Žehry spolu s ďalšou ženou vykonávali v Nemecku prostitúciu. Napomáhali im ďalšie osoby z tejto obce, 41 ročný Jiří H. a 47 ročný Miroslav D. Koncom septembra 2009 Mária P. spolu s ďalšou prostitútkou poskytovali sexuálne služby v byte nemeckého dôchodcu, ktorého sa rozhodli okradnúť. Za týmto účelom počas jednej z návštev u staršieho klienta vpustili do jeho bytu aj Jiřího H. a Miroslava D. Dôchodca ich však počas krádeže vyrušil. To sa mu stalo osudným. Muži ho údermi do hlavy a bodnutím do krku usmrtili.
Samotné zatknutie týchto nebezpečných zločincov prebehlo rýchlo a efektívne, všetky osoby boli na pokyn Krajského súdu v Košiciach umiestnené do vydávacej väzby.

V tom istom čase vyvrcholila aj ďalšia slovensko-nemecká spolupráca pátracích jednotiek. Tentoraz však v Nemecku, kde na žiadosť našich „pátračov“ bola pripravená akcia na zatknutie dvoch hľadaných zločincov. Tí unikali pred spravodlivosťou od jesene minulého roka.
36 ročný Donát B. z Trenčína pre spáchanie 123 (!) trestných činov podvodov a 28 ročný Jozef T. z Galanty pre nedovolené ozbrojovania a krádeže. Po Jozefovi T. dokonca medzinárodne pátrali aj justičné orgány Nemecka pre zločin ozbrojenej lúpeže. Počas pátrania po týchto osobách sa podarilo slovenskej polícii získať informácie o ich možnom spoločnom pohybe na území Nemecka. Bol na nich vydaný Európsky zatýkací rozkaz, a úzkou medzinárodnou spoluprácou pátracích jednotiek sa ich podarilo zadržať koncom februára tohto roka v nemeckom Hamburgu.
V súčasnosti sú umiestnení vo väzbe, ich vydanie na Slovensko je predmetom ďalších jednaní, nakoľko aj na území Nemecka sú podozriví zo spáchania viacerých závažných trestných činov.