Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 8. február 2023, streda
 

Úspešná medzinárodná spolupráca pátracích jednotiek

15. 03. 2010

kuklac-ilustracnyKoncom februára tohto roka v skorých ranných hodinách obsadili časť osady v obci Žehra na východnom Slovensku policajné jednotky tzv. „kukláči“. Výsledkom bolo zatknutie troch medzinárodne hľadaných osôb podozrivých zo spáchania vraždy v lokalite mesta Chemnitz v Nemecku. Išlo o vyvrcholenie spolupráce špecializovaných pátracích jednotiek slovenskej polície a ich partnerov z Nemecka. Tí svojich slovenských kolegov požiadali o spoluprácu pri vypátraní a zatknutí troch osôb, dvoch mužov a ženu. Na tých Mestský súd v Chemnitzi vydal Európske zatýkacie rozkazy pre spáchanie trestného činu vraždy a krádeže, za ktoré im hrozia doživotné tresty.
Samotný zločin bol spáchaný ešte v jeseni minulého roka. 32 ročná Mária P. zo Žehry spolu s ďalšou ženou vykonávali v Nemecku prostitúciu. Napomáhali im ďalšie osoby z tejto obce, 41 ročný Jiří H. a 47 ročný Miroslav D. Koncom septembra 2009 Mária P. spolu s ďalšou prostitútkou poskytovali sexuálne služby v byte nemeckého dôchodcu, ktorého sa rozhodli okradnúť. Za týmto účelom počas jednej z návštev u staršieho klienta vpustili do jeho bytu aj Jiřího H. a Miroslava D. Dôchodca ich však počas krádeže vyrušil. To sa mu stalo osudným. Muži ho údermi do hlavy a bodnutím do krku usmrtili.
Samotné zatknutie týchto nebezpečných zločincov prebehlo rýchlo a efektívne, všetky osoby boli na pokyn Krajského súdu v Košiciach umiestnené do vydávacej väzby.

V tom istom čase vyvrcholila aj ďalšia slovensko-nemecká spolupráca pátracích jednotiek. Tentoraz však v Nemecku, kde na žiadosť našich „pátračov“ bola pripravená akcia na zatknutie dvoch hľadaných zločincov. Tí unikali pred spravodlivosťou od jesene minulého roka.
36 ročný Donát B. z Trenčína pre spáchanie 123 (!) trestných činov podvodov a 28 ročný Jozef T. z Galanty pre nedovolené ozbrojovania a krádeže. Po Jozefovi T. dokonca medzinárodne pátrali aj justičné orgány Nemecka pre zločin ozbrojenej lúpeže. Počas pátrania po týchto osobách sa podarilo slovenskej polícii získať informácie o ich možnom spoločnom pohybe na území Nemecka. Bol na nich vydaný Európsky zatýkací rozkaz, a úzkou medzinárodnou spoluprácou pátracích jednotiek sa ich podarilo zadržať koncom februára tohto roka v nemeckom Hamburgu.
V súčasnosti sú umiestnení vo väzbe, ich vydanie na Slovensko je predmetom ďalších jednaní, nakoľko aj na území Nemecka sú podozriví zo spáchania viacerých závažných trestných činov.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby