Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. jún 2024, utorok
 

Útok v Berlíne: v uliciach v SR je dvojnásobný počet policajných hliadok

20. 12. 2016

znak_PZ

V pondelok  19. decembra 2016 vošiel na vianočné trhy v berlínskej štvrti Charlottenburg kamión, podľa nemeckých  vyšetrovateľov pravdepodobne úmyselne, 12 ľudí je mŕtvych. V súvislosti s týmto útokom zasadalo Národné bezpečnostné analytické centrum, na ktorom sa prijali zvýšené bezpečnostné opatrenia.

Informovali o nich predseda vlády Robert Fico a podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák na brífingu v utorok 20. decembra 2016 dopoludnia.

Podľa premiéra Fica dostávala Slovenská republika už po 15 minútach od útoku informácie, ktoré sa spracúvali. "Naštartovali sme všetky mechanizmy spojené s ohrozením podobného typu. Dnes sme zhodnotili, čo sa presne stalo, spresnili sme niektoré opatrenia prijímané v najbližších hodinách a dňoch," vysvetlil  Róbert Fico.

Premiér Róbert Fico a minister vnútra Robert Kaliňák na brífingu po zasadnutí NBAC


Ako uviedol, teraz je to na tajných službách a Policajnom zbore. Policajti majú dať svojou zvýšenou prítomnosťou jasne najavo, že si plnia svoje povinnosti najmä preventívneho charakteru, ktoré majú upokojovať slovenskú verejnosť.

Minister vnútra Robert Kaliňák oznámil, že od polnoci sa zdvojnásobila prítomnosť polície v uliciach na Slovensku, tak ako sa to deje vždy po takýchto udalostiach. Zároveň uistil, že Slovensko nemá informácie o bezprostrednom ohrození.

Ďalším opatrením je intenzívna ochrana hraníc s Českou republikou a Rakúskom. "Aby sme mali možnosť zbierať informácie a vymieňať si ich s našimi partnermi. Tento stav bude trvať do odvolania, minimálne do vianočných sviatkov," povedal Robert Kaliňák. . Podľa jeho slov je od polnoci v uliciach bezmála 1000 hliadok. Bežný počet je 300, ten bol už dávnejšie zvýšený na 500. Hliadky sa sústredia najmä v uzloch ako sú obchodné centrá či vianočné trhy.

Foto: TASR