Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 28. september 2021, utorok
 

Uvádzať nepravdivé údaje v žiadosti o úver sa nevypláca

16. 12. 2011

UBPK_logo

V žiadosti o úver treba vždy uvádzať pravdivé údaje. Banka následne poskytnuté informácie preveruje. Žiadatelia z rôznych dôvodov, často i v zúfalej situácii, zatajujú poskytujúcim inštitúciám svoje dlhy. Dostávajú sa tým do problémov, ktoré si v mnohých prípadoch ani neuvedomujú. Splácať úver ďalším úverom neprináša pozitívne výsledky, môžu vzniknúť ešte väčšie problémy. Polícia vie odhaliť a zadokumentovať aj staršie prípady. Z trestného hľadiska za spáchanie úverového podvodu hrozí trest odňatia slobody na jeden až päť rokov, v závislosti od motívu a spôsobenej škody to však môže byť aj viac.

Taký je prípad aj 62-ročného Jána R. z Prievidze. Ešte v marci 2005 ako konateľ spoločnosti predložil bankovej inštitúcii, pobočke v Bratislave, doklady potrebné na schválenie úveru vo výške 5.800.000 slovenských korún. V otázke vedeného exekučného konania však uviedol nepravdivú informáciu. Vyšetrovanie následne preukázalo, že doklady, ktoré poskytol banke obsahujú nepravdivé údaje. Pokúsil sa vylákať úver, čím by spôsobil banke škodu vo výške 5.800.000 Sk (viac ako 192 tisíc eur).

O necelý mesiac neskôr postupoval rovnakým spôsobom v inej bankovej inštitúcii, v pobočke v Nitre, kde taktiež uviedol, že sa voči nemu nevedie žiadne exekučné konanie. Navyše predložil potvrdenie z poisťovne, ktoré poisťovňa nikdy nevystavila. V tomto prípade sa mu úver podarilo získať, a to vo výške 2.500.000 slovenských korún (viac ako 82 tisíc eur). Podmienky úverovej zmluvy však nedodržal a úver nesplácal.

Na základe zistených informácií, aj od dotknutých bankových inštitúcií, bol úverový podvod podnikateľa políciou odhalený. Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii Jána R. obvinil z úverového podvodu. V týchto dňoch vyšetrovanie ukončil návrhom na podanie obžaloby. Spis vyšetrovateľ predložil prokurátorovi. Žiada úverového podvodníka postaviť pred súd, kde mu hrozí za spáchanie škody veľkého rozsahu až 12 ročný trest odňatia slobody.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby