Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 13. jún 2024, štvrtok
 

V Liptovskom Mikuláši si uctili pamiatku obetí dopravných nehôd

18. 11. 2019

obete_nehod-ilustr

Celoslovenské služby Božie na Pamiatku obetí dopravných nehôd sa v nedeľu 17. novembra 2019 uskutočnili v evanjelickom kostole a.v. v Liptovskom Mikuláši. Stalo sa tak pri príležitosti Svetového dňa pamiatky obetí dopravných nehôd. Aj na tejto tradičnej spomienke si prítomní pripomenuli mimoriadne tragickú dopravnú udalosť, ku ktorej došlo počas týždňa pri obci Nitrianske Hrnčiarovce v časti Malanta, kde si zrážka autobusu s nákladným vozidlom vyžiadala 12 ľudských životov.

„Celú našu krajinu zasiahla obrovská tragédia, ktorá sa stala neďaleko Nitry. Dnes musíme myslieť na všetku tú bolesť, ktorú prežívajú najbližší obetí. Modlime sa za zosnulých a aj tých, ktorí prežili a sú v nemocnici. Táto tragédia sa dotkla nás všetkých. Zomrelo príliš veľa mladých ľudí plných života a ostalo po nich prázdne miesto. Jediné, čo si môžeme zobrať z tejto nehody je pokora a ľudskosť voči sebe a ostatným. Pretože nik z nás nepozná hodinu svojej smrti," prihovoril sa štátny tajomník ministerstva vnútra Rudolf Urbanovič.

Zdôraznil, že každá smrť pri dopravnej nehode je zbytočná a rodinu a blízkych zasiahne tým najhorším spôsobom. „Žijeme v rýchlej dobe, kedy má pre nás minúta mnohokrát väčšiu hodnotu ako náš život. Snažme sa to zmeniť a zamyslieť sa nad tým," vyzval štátny tajomník, ktorý záchranným zložkám poďakoval za to, že náročnú prácu odvádzajú výborne. „Pomyslime dnes aj na záchranárov, hasičov a policajtov, ktorí prichádzajú na miesto dopravnej nehody medzi prvými a sú to práve oni, ktorí poskytujú zraneným prvú pomoc. Modlime sa za ich odvahu a obetavosť, ktorú prejavujú každodenne pri svojej práci."

Pamiatka na obete dopravných nehôd

„Cieľom Svetového dňa pamiatky obetí dopravných nehôd je upozorniť aj na nezodpovedné správanie sa niektorých účastníkov cestnej premávky. Prvýkrát si pamiatku obetí dopravných nehôd pripomenuli v roku 1993 vo Veľkej Británii," pripomenul Milan Petrula, riaditeľ Úradu ekumenickej pastoračnej služby ministerstva vnútra SR. 

„Dnes sa aj my stávame súčasťou celosvetového dňa, kedy si chceme pripomenúť obete dopravných nehôd a v tichu modlitby prosiť za rodiny, ktoré boli dotknuté tragédiou, nešťastím. Prosiť o silu, pokoru a trpezlivosť pre tých, ktorí budú musieť znášať následky nehôd v podobe podlomeného a skrehnutého zdravia do konca svojho života," uviedol Milan Petrula.

Pamiatka na obete dopravných nehôd

V prvých 10 mesiacoch tohto roka polícia na Slovensku zaznamenala 11 325 dopravných nehôd - 4247 z nich malo následky na živote alebo zdraví. Usmrtených bolo na cestách  192 ľudí - najmladšia obeť mala 5 a najstaršia 86 rokov. V motorových vozidlách zahynulo 110 ľudí – 71 vodičov a 39 spolujazdcov. Zomrelo 50 chodcov, čo je o 7 viac ako za rovnaké obdobie predchádzajúceho roka. Domov sa tiež nevrátilo 11 cyklistov a život 21 ľudí vyhasol pri jazde na motorke.

Pamiatka na obete dopravných nehôd

Pri dopravných nehodách bolo ťažko zranených 832 ľudí, čo je o 233 menej a ľahko zranených 4641 ľudí, čo je 98 menej ako v predchádzajúcom roku. V 1241 prípadoch bol zistený alkohol u vinníka nehody, čo je o 133 prípadov menej ako v minulom roku.

Pamiatka na obete dopravných nehôd

Najčastejšie príčiny dopravných nehôd

  • porušenie povinnosti vodiča (napríklad nevenovanie sa plne vedeniu vozidla a nesledovanie situácie v cestnej premávke; nedanie prednosti chodcovi, ktorý vstúpil na vozovku a prechádza cez priechod pre chodcov; vedenie vozidla, ak je schopnosť vodiča viesť vozidlo znížená najmä úrazom, chorobou, nevoľnosťou alebo únavou);
  • nedovolená rýchlosť jazdy;
  • nesprávna jazda cez križovatku;
  • nesprávne otáčanie a cúvanie;
  • porušenie povinnosti účastníka cestnej premávky;
  • nedodržanie vzdialenosti medzi vozidlami;
  • nesprávny spôsob jazdy;
  • porušenie osobitných ustanovení o chodcoch;
  • nesprávne odbočovanie;
  • nesprávne predchádzanie.