Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 15. jún 2024, sobota
 

V Michalovciach začalo fungovať multifunkčné veľkokapacitné centrum na pomoc utečencom

14. 03. 2022

vkc-michalovce-ilustr

Ministerstvo vnútra urobilo kroky na zefektívnenie procesov na hraničných priechodoch, kde po vypuknutí vojny na Ukrajine vznikali stanovené mestečká s podporou štátu, dobrovoľníkov, cirkví a samospráv.

Základnou prioritou je koncentrovať pomoc prichádzajúcim utečencom v multifunkčných veľkokapacitných centrách, kde budú mať zabezpečené všetky potreby a služby na jednom mieste. Prvé takéto posilnené centrum začína fungovať v Michalovciach pri športovej hale. Svoju činnosť odštartovalo dnes vo večerných hodinách.

Na hraničnom priechode Vyšné Nemecké tak zostane len nevyhnutná infraštruktúra, a to zdravotná a psychologická pomoc, sociálne zariadenia, infostánok s informáciami o možnostiach pobytu, veterinárna starostlivosť a občerstvenie. Všetko ostatné budú mať prichádzajúci k dispozícii vo veľkokapacitnom centre v Michalovciach, do ktorého je zabezpečená pravidelná kyvadlová doprava.

Utečenci tak ako doteraz budú mať možnosť na pracoviskách v športovej hale v Michalovciach žiadať o udelenie dočasného útočiska, ale aj na ďalších miestach v rámci celého Slovenska.

Pohľad na veľkokapacitné centrum pri michalovskej športovej hale

K uvedenej službe v Michalovciach štát zriadil ďalšie podporné služby v okolí haly vo vybudovaných stanoch. Za pomoci vlastných síl, ale aj dobrovoľníkov poskytne potrebnú humanitárnu pomoc vrátane zdravotníckeho zabezpečenia a psychologickej starostlivosti, potrebné informácie, sprostredkuje dopravu do miest ubytovania, stravovanie prípadne aj dočasné núdzové ubytovanie. V rámci vybudovanej obslužnej infraštruktúry budú k dispozícii sociálne zariadenia, vyhrievané oddychové a stravovacie stany a informačné kiosky.

Rozdelenie úloh a koordinácia bude v kompetencii riadiaceho tímu zloženého zo zástupcov zložiek integrovaného záchranného systému, okresných úradov a zástupcov dobrovoľníckych organizácií.

Tento model by sa mal postupne aplikovať aj na hraničných priechodoch Veľké Slemence a Ubľa. Podobné centrum ako v Michalovciach plánujeme postupne zriadiť aj v Humennom a v ďalších mestách.

Okrem väčšieho komfortu pre utečencov sa vytvorením veľkokapacitných centier vytvorí priestor potrebný na efektívne riadenie humanitárnej pomoci zasielanej pozemnými koridormi na Ukrajinu.