Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 23. júl 2024, utorok
 

V minulom týždni počet tragických dopravných nehôd klesol na minimum

06. 08. 2012

cnt

V minulom týždni (31. týždeň) sa vysoký počet dopravných nehôd s tragickým následkom nezopakoval. Aj keď je na slovenských cestách menej nehôd s následkom na životoch, vzhľadom na vývoj nehodovosti v 30. týždni prijal Policajný zbor adekvátne opatrenia. Polícia zvýšila počet hliadok, čo sa pozitívne odrazilo na počte smrteľných dopravných nehôd, pri ktorých v minulom týždni zomrela jedna osoba.

Následky dopravných nehôd na životoch v minulom týždni (31. týždeň) klesli v porovnaní s predchádzajúcim obdobím na minimum. Kým v predošlých týždňoch doplatili na nehody ľudským životom týždenne viaceré osoby, v minulom týždni došlo k dopravnej nehode s tragickým koncom iba v jednom prípade. Prvý deň v mesiaci august v Čiernej nad Tisou vo večerných hodinách zišiel z neznámych príčin 71 ročný vodič vozidlom z cesty. Vozidlo zastavil až strom, no vodič náraz neprežil. Dvaja spolujazdci našťastie skončili s ľahšími zraneniami.

Rozsiahle opatrenia, ktoré polícia počas leta prijala sú zamerané najmä na kontrolu dodržiavania rýchlosti jazdy a zákazu požívania alkoholických nápojov vodičmi. Na kontrolu rýchlosti pritom nemá vplyv ani zhoršené počasie. Polícia má totiž vo výbave aj zariadenia, na ktorých presnosť merania počasie neovplyvňuje. Do dopravno-bezpečnostných opatrení na pozitívne ovplyvňovanie nehodovosti na cestách sú zapojení nielen príslušníci dopravnej polície, ale aj poriadkovej, železničnej, hraničnej a cudzineckej polície. Prijaté opatrenia možno hodnotiť ako veľmi efektívne a dobre naplánované. Doposiaľ sme počas letnej turistickej sezóny (od 1.7. do 6.8.) zaevidovali 1.380 dopravných nehôd, teda o 104 menej ako v rovnakom období minulý rok (1.484). Pri týchto nehodách vyhaslo 31 ľudských životov, čo je o 9 menej ako v minulom roku (40). Menej bolo aj ťažkých a ľahkých zranení. Pri nehodách sa počas letnej turistickej sezóny ťažko zranilo 76 osôb, čo je o 52 menej ako v minulom roku (128) a ľahko zranených bolo 592, teda o 53 menej ako minulý rok.

Počas 31. týždňa došlo k 258 dopravným nehodám, čo je v porovnaní s rovnakým týždňom v roku 2011 o 30 nehôd viac. Pri týchto nehodách bolo 14 osôb ťažko zranených, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím v predošlom roku (13) o jeden prípad viac. Napriek tomu bolo v 31. týždni menej smrteľných dopravných nehôd, pri ktorých zomrela jedna osoba, čo je v porovnaní s minulým rokom o tri ľudské životy menej.

Od začiatku tohto roka do 5. augusta sa stalo 7.841 dopravných nehôd, teda o 921 menej ako v rovnakom období minulý rok (8.762). Do minulej nedele bolo od začiatku roka aj menej usmrtených a ťažko zranených osôb. Kým v minulom roku došlo pri dopravných nehodách o život 178 osôb, v tomto roku ich bolo o osem menej (170), čo je pokles o štyri percentá. V tomto roku do nedele 5. augusta 2012 prišlo na slovenských cestách o život 135 vodičov, z ktorých 12 bolo motocyklistov a 18 cyklistov. Pri dopravných nehodách prišlo o život aj 35 chodcov.

Napriek znižovaniu počtu dopravných nehôd a menej mŕtvych na cestách upozorňujeme vodičov, že pravidlá cestnej premávky platia aj tam, kde nie je policajná hliadka. Preto by sa mali vodiči správať zodpovedne a neohrozovať seba a ostatných účastníkov cestnej premávky.