Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. júl 2024, streda
 

V minulom týždni polícia zistila u vodičov viac ako 10 tisíc priestupkov

13. 09. 2011

radar

Polícia minulý týždeň na cestách zistila 10.049 dopravných priestupkov. 9.378 z nich vybavili policajti v blokovom konaní, 358 postúpili príslušnému orgánu na ďalšie konanie a v 313 prípadoch stačilo napomenutie. Viceprezident Policajného zboru plk. JUDr. Ľubomír Ábel minulý týždeň (5.9.-11.9.2011) vyhlásil dopravno-bezpečnostnú akciu. Polícia vyhodnotila 36. týždeň v roku z dopravno-bezpečnostného hľadiska ako rizikový na dopravnú nehodovosť. Minulotýždňová akcia bola zameraná na najčastejšie príčiny dopravných nehôd v čase, kedy je na cestách vyšší pohyb domácich a zahraničných turistov vracajúcich sa z dovoleniek. Dopravní policajti sa zamerali predovšetkým na nedodržiavanie povolenej rýchlosti, porušovanie zákazu požívania alkoholu alebo iných návykových látok vodičmi a porušovanie základných povinností vodičov. Okrem úsekov s najväčšou nehodovosťou sa polícia zamerala aj na turistické centrá, rekreačné zariadenia a hlavné cestné ťahy smerujúce z dovolenkových oblastí.

V minulom roku bolo počas 36. týždňa na našich cestách 403 dopravných nehôd. Pri týchto nehodách vyhaslo deväť ľudských životov. Ťažko sa zranilo 25 osôb. V tomto roku bolo počas 36. týždňa na našich cestách 289 dopravných nehôd čo je o 114 menej ako v minulom roku. Nehody si vyžiadali šesť ľudských životov, o tri menej ako minulý rok. Minulý týždeň sa pri nehodách ťažko zranilo 28 ľudí, čo je o troch menej ako v 36. týždni minulého roka.

Počas minulotýždňovej dopravno-bezpečnostnej akcie polícia zistila prekročenie povolenej rýchlosti až v 7.414 prípadoch, najčastejšie v Žilinskom (1.333) a Nitrianskom kraji (1.294). Na diaľnici D1 dopravný policajti počas akcie namerali 29-ročného českého vodiča, ktorý išiel rýchlosťou až 190 km/h. Polícia skontrolovala prítomnosť alkoholu alebo inej návykovej látky 18.691 vodičom. Pod vplyvom alkoholu svojou jazdou ohrozovalo seba a ostatných účastníkov v cestnej premávke až 253 z nich. Dopravní policajti v Žiari nad Hronom počas akcie namerali 34 ročnému vodičovi až 2,4 promile alkoholu v krvi. Iné návykové látky u vodičov zistené neboli. Vyšetrenie na prítomnosť alkoholu v dychu odmietlo 13 vodičov. Ostatných priestupkov sa účastníci cestnej premávky dopustili v 2.289 zistených prípadoch. Zo životom hazardoval aj 16-ročný mladík v obci Kovarce, okres Topoľčany, keď sa bez ochrannej prilby a bez vodičského oprávnenia preháňal po obci na motocykli navyše bez tabuľky s evidenčným číslom. Minulý týždeň polícia zadržala 772 vodičských preukazov. Za prekročenie rýchlosti deväť, za alkohol 53, za odmietnutie vyšetrenia štyri a za iné závažné porušenia predpisov 21. Za nezaplatenie blokovej pokuty bolo zadržaných 685 vodičských preukazov. Osvedčení o evidencii bolo v minulom týždni zadržaných 476 a tabuliek s evidenčným číslom 49.

Aj v tomto týždni (12.9.-18.9.2011) prebieha na slovenských cestách dopravno-bezpečnostná akcia stavovskej organizácie združujúcej služby dopravnej polície európskych štátov TISPOL. Zameraná je na používanie bezpečnostných pásov a autosedačiek.