Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 2. august 2021, pondelok
 

V obvode železničných dráh bola Modrá-24

07. 03. 2013

zeleznicna

Dnes ráno (07. 03. 2013) skončila v obvode železničných dráh 24-hodinová medzinárodná policajná akcia. Už piaty krát sa podobná akcia v rámci Európskej siete RAILPOL uskutočnila pod názvom Modrá-24 aj na území Slovenska. RAILPOL je medzinárodná organizácia združujúca ozbrojené bezpečnostné zbory pôsobiace v obvode železničných dráh.

Do medzinárodnej policajnej akcie boli zapojení nielen príslušníci železničnej polície, ale aj poriadkovej polície, dopravnej polície, hraničnej a cudzineckej polície. Takmer 250 policajtov skontrolovalo počas 24-hodín 379 vlakov, 575 osôb a viac ako 130 priecestí.  Zistili takmer 380 priestupkov. Policajti upozorňovali cestujúcich vo vlakoch, aby si dávali pozor na kabelky, osobné veci a nespúšťali ich z dohľadu. Najčastejšie nerešpektovali zákaz fajčenia a znečisťovali vozne. Najčastejšími priestupkami na priecestiach bolo prechádzanie na červenú a rýchla jazda.

Cieľom tejto akcie bolo preventívne pôsobenie a kontrola dodržiavania predpisov o bezpečnosti a plynulosti v železničnej a cestnej doprave, ako aj odhaľovanie protizákonnej činnosti v obvode železničných dráh, na staniciach i vo vlakoch.

Na železniciach, vo vlakoch a na staniciach najčastejšie dochádza k priestupkom proti majetku. V minulom roku policajti riešili približne 2 tisíc takýchto priestupkov a rok pred tým 1.791. Poškodenými sú nielen cestujúci, ale aj majetok železničných spoločností. Najčastejším predmetom záujmu páchateľov krádeží sú najmä osobné predmety cestujúcich ponechané bez dozoru. Napríklad batožina, doklady, peňaženky, mobilné telefóny a podobne. Takýchto krádeží sa nedopúšťajú len „profesionáli“, ale často sú to náhodní páchatelia (podľa príslovia „príležitosť robí zlodeja“). Posledné dva roky tak boli krádežou poškodení cestujúci v 329 prípadoch. V priemere v 150 prípadoch na železničných staniciach a zvyšok vo vlakoch.

Polícia bude realizovať podobné akcie aj v budúcnosti, a to nie len na medzinárodnej, ale aj celoslovenskej, či krajskej úrovni v záujme pomáhať chrániť životy, zdravie a majetok.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby