Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 4. jún 2023, nedeľa
 

V obvode železničných dráh vládne Modrá 24

09. 10. 2013

znak PZ SR

Dnes ráno začala v obvode železničných dráh dvadsaťštyrihodinová medzinárodná policajná akcia, ktorá potrvá až do zajtrajšieho rána. RAILPOL je medzinárodná organizácia združujúca ozbrojené bezpečnostné zbory pôsobiace v obvode železničných dráh. V rámci Európskej siete RAILPOL sa pod názvom Modrá 24 uskutočňuje aj na území Slovenska.

Do medzinárodnej policajnej akcie sú zapojení nielen príslušníci železničnej polície, ale aj poriadkovej polície, dopravnej polície, hraničnej a cudzineckej polície. Cieľom akcie je preventívne pôsobenie a kontrola dodržiavania predpisov o bezpečnosti a plynulosti v železničnej a cestnej doprave, ako aj odhaľovanie protizákonnej činnosti v obvode železničných dráh, na staniciach i vo vlakoch.

Na železniciach, vo vlakoch a na staniciach najčastejšie dochádza k priestupkom proti majetku. Poškodenými sú nielen cestujúci, ale aj majetok železničných spoločností. Najčastejším predmetom záujmu páchateľov krádeží sú najmä osobné predmety, ako batožina, doklady, mobilné telefóny cestujúcich, ponechané bez dozoru. Policajti preto budú upozorňovať cestujúcich vo vlakoch, aby si dávali pozor na kabelky, osobné veci a nespúšťali ich z dohľadu.

Vo vlakoch sa polícia zameriava na kontrolu podozrivých osôb vstupujúcich do vlaku, pohybujúcich sa bezdôvodne po vlakovej súprave a na kontrolu odložených batožín. Pátrajú tiež po veciach pochádzajúcich z trestnej činnosti spáchanej v obvode železničných dráh. Pri práci policajtom pomáhajú aj služobné psy, ktoré hľadajú najmä omamné a psychotropné látky. V súvislosti so železničnou dopravou policajti kontrolujú ich dodržiavanie zo strany cestujúcich. V súvislosti s bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky aj zo strany účastníkov cestnej premávky a dopravcov.

Pri poslednej takejto akcii policajti skontrolovali 379 vlakov, 575 osôb a viac ako 130 priecestí.  Zistili takmer 380 priestupkov. Cestujúci často nerešpektujú zákaz fajčenia a znečisťujú vozne. Najčastejšími priestupkami na priecestiach bolo prechádzanie na červenú a rýchla jazda.