Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 27. jún 2022, pondelok
 

V Poľsku zamykajte auto aj počas jazdy

01. 08. 2013

znak PZ SR

Poliakov poznáme ako veselých, slušných a dobrosrdečných ľudí. Napriek tomu pri návšteve severných susedov odporúčame pamätať na niekoľko bezpečnostných pravidiel. Je potrebné si dávať pozor najmä na peniaze.

Dovolenkári, cestujúci naprieč Poľskom k Baltskému moru alebo do Krakova, či  Varšavy za pamiatkami, by mali venovať pozornosť predovšetkým hotovosti, ktorú majú so sebou. Kolegovia z poľskej polície odporúčajú mať stále pod kontrolou kabelky, peňaženky a cennosti hlavne v obchodných a turistických centrách alebo v múzeách. Pri predajných stánkoch, na uliciach, v dave ľudí opatrne narábať s peniazmi najmä pred pouličnými predajcami. Nevyberať peniaze z peňaženky pred žobrákmi a nedávať im žiadnu hotovosť. Sú to väčšinou členovia organizovaných skupín. Vo večerných a v nočných hodinách je vhodné vyhýbať sa neosvetleným a opusteným miestam na uliciach a v parkoch.

Aby sme pri objednávaní ubytovania cez internet nenaleteli podvodníkom, rezervácie je vhodné uskutočňovať len cez overené stránky.

Bezpečná nemusí byť ani cesta autom. Poľská polícia neodporúča v odstavených vozidlách nechávať nič lákavé na viditeľnom mieste. Veci na parkovisku radí neprekladať, aby zlodej nevidel, čo sa nachádza v batožinovom priestore. Vozidlá polícia odporúča zamykať nie len na parkovisku, ale aj pri jazde mestom.  Mohlo by sa totiž stať, že páchateľ otvorí dvere alebo kufor auta napríklad na križovatke alebo v kolóne a veci odcudzí.

V Poľsku sa môžeme stať obeťou trestného činu aj páchateľa zo Slovenska. Slováci tu najčastejšie páchajú trestnú činnosť nelegálnym predajom falošných tovarov, dopúšťajú sa krádeží alebo výtržností. Je potrebné sa vyhýbať tiež drogovej trestnej činnosti, ktorú Slováci v Poľsku rovnako páchajú.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby