Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 2. august 2021, pondelok
 

V Rakúsku bývajú Slováci obeťami aj páchateľmi trestnej činnosti

03. 07. 2013

znak PZ SR

Rakúsko je krajinou, v ktorej žijú a pracujú, podnikajú alebo študujú aj slovenskí občania. Mnohí Rakúsko navštevujú ako turisti, prípadne ním len prechádzajú. Polícia preto pripravila v spolupráci s pridelencom vo Viedni niekoľko zaujímavých informácií.

Slováci sa v Rakúsku najčastejšie dopúšťajú dopravných priestupkov. Pokiaľ ide o trestnú činnosť slovenských občanov na území Rakúska, tá od vstupu Slovenskej republiky do Schengenu medziročne stúpa. Občania Slovenskej republiky sa dopúšťajú najmä majetkovej trestnej činnosti. Väčšinou ide o krádeže páchané prevažne turistami. Známe sú tiež prípady takzvanej „kriminálnej turistiky“, kedy páchatelia vycestujú na územie Rakúska s úmyslom páchať trestnú činnosť. V Rakúsku je krádež vždy trestná. Pre porovnanie na Slovensku môže byť aj priestupkom, ak hodnota ukradnutej veci je nižšia ako 266,- eur.

Vreckoví zlodeji nie sú len Slováci, táto trestná činnosť je v Rakúsku doménou cudzincov vo všeobecnosti. Obeťou vreckára sa môžete stať v metre alebo v rušných uliciach každého väčšieho mesta (napr. Mariahilferstrasse, Graben, Kärtnerstrasse vo Viedni alebo na zámku Schönbrunn), či v nákupných centrách (Parndorf, SCS/Shopping Center Süd v okolí Viedne a podobne).

Pri turistických výletoch do horských oblastí odporúča rakúska polícia uzavrieť dodatočné cestovné úrazové poistenie pre prípad nutnosti zásahu záchrannej alebo horskej služby. Zásahy sú v Rakúsku rýchle, profesionálne, no nie lacné.

Sociálno-kultúrne i právne prostredie v Rakúsku sa veľmi od Slovenského neodlišuje. Domáce obyvateľstvo má však vybudovaný silný zmysel pre poriadok a štandardom je dodržiavanie, nie porušovanie noriem. Rakúski občania sú veľmi všímaví a vždy ochotní privolať políciu, ak niekto narušuje poriadok. Rovnaký je aj personál predajní, stravovacích zariadení, ak sa niekto pokúša niečo odcudziť, alebo odísť bez zaplatenia.

Rakúska polícia reaguje na tieto podnety veľmi ochotne a rýchlo, koná väčšinou korektne avšak nekompromisne.

Štatistické údaje o vybranej trestnej činnosti občanov Slovenska na území Rakúska:

Tabuľka č. 1

Tabuľka č. 2

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby