Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 4. jún 2023, nedeľa
 

V rukách polície skončili falšovatelia, aj falošné bankovky

01. 10. 2013

foto_TB_01102013_il

Národná kriminálna agentúra sa zamerala na zadržanie výrobcov falošných peňazí na Slovensku a elimináciu falošných peňazí v obehu. V dvoch prípadoch zrealizovala policajné akcie, ktorých výsledkom je šesť obvinených osôb z trestnej činnosti proti mene a množstvo zaistených dôkazov.

Organizovaná skupina na východnom Slovensku mala podľa zistených informácií neoprávnene vyrábať peniaze (eurobankovky) rôznej nominálnej hodnoty v úmysle dať ich do obehu ako pravé. Mali byť použité najmä na zaplatenie predajcom nelegálne dovezených ukrajinských cigariet na území Košického kraja, ako aj v zahraničí. Mikuláš B. (27), Bartolomej S. (39), ako aj ďalší členovia skupiny mali tipovať možných predajcov ukrajinských cigariet. Mali tiež dohodnúť obchod a potom Vladimír Č. (31) mal podľa objednávky vyrobiť potrebné množstvo falošných eurobankoviek. Podľa zistení polície mali falošnými peniazmi cigarety zaplatiť, ďalej predať a zisk si medzi sebou rozdeliť.

Na základe týchto zistení Národná kriminálna agentúra v spolupráci s policajtmi Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach zorganizovala akciu, počas ktorej vykonali šesť domových prehliadok a jednu prehliadku nebytových priestorov (v Trebišove, Kráľovskom Chlmci a Veľkých Kapušanoch). Zaistili 6.600 eur vo falošných  bankovkách nominálnej hodnoty 50 a 100 eur. Ďalej zaistili multifunkčné zariadenie na kopírovanie a tiež rezačku na papier. Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil Mikuláša B., Bartolomeja S., Vladimíra Č. a Daniela G. (45) z trestného činu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov. V prípade dokázania viny im hrozí trest odňatia slobody na desať až 15 rokov. Traja z nich sú stíhaní väzobne.

Okrem nich Národná kriminálna agentúra ukončila nelegálnu zárobkovú činnosť s falošnými bankovkami aj na západnom Slovensku. Tu mala organizovaná skupina získavať finančný profit z obchodovania s falošnými bankovkami, ktoré tento krát pochádzali zo zahraničia.

Počas domových prehliadok v Nitre a Ratnovciach vydali osoby 5.760 eur, ktoré budú podrobené znaleckému skúmaniu a tiež 5 mobilných telefónov. Ďalšími dôkaznými prostriedkami sú dve 100 eurové bankovky, ktoré podľa Národnej banky Slovenska vykazujú znaky falšovania, ako veľmi dobré falzifikáty. Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry preto obvinil Martina R. (25) a Petra T. (35) z trestného činu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov. V prípade dokázania viny im hrozí trest odňatia slobody na desať až 15 rokov. Martin R. je zároveň stíhaný vo väzbe.