Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 13. jún 2024, štvrtok
 

Veľkokapacitné centrum pre utečencov funguje aj v Žiline

08. 04. 2022

vkc-zilina4

V Žiline začalo fungovať veľkokapacitné centrum pomoci pre ľudí z Ukrajiny. Po Michalovciach, Humennom, Nitre a Bratislave ide o piate takéto centrum. Zriadené je na Poštovej ulici 1 a otvorené bude nonstop v režime 24/7. Denne budú jeho pracovníci schopní vybaviť 1 200 osôb, pričom túto kapacitu je v prípade potreby možné navýšiť.

„Pod jednou strechou tu nájdu prvotnú pomoc a podporu ľudia utekajúci pred vojnou, aby nemuseli zažívať ďalší zbytočný stres pri zabezpečovaní základných potrieb a služieb.  Vytvorenie komplexného centra bolo možné len vďaka skvelej spolupráci a nasadeniu štátnej správy, samosprávy a mimovládnych organizácií. Patrí im za to všetkým veľká vďaka,“ povedal minister vnútra Roman Mikulec pri príležitosti otvorenia centra v piatok 8. apríla 2022.  

Otvorenie VKC Žilina

Pri poskytovaní pomoci spolupracujú Policajný zbor, Hasičský a záchranný zbor, Centrum podpory Žilina Ministerstva vnútra SR, Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny Žilina, Okresný úrad Žilina, mesto Žilina, Žilinský samosprávny kraj. Bezplatný nájom priestorov pre služby poskytla Nadácia Milana Dubca.

Otvorenie VKC Žilina

V centre sú k dispozícii pracoviská cudzineckej polície, kde si utečenci môžu vybaviť štatút dočasného útočiska. Centrum vie zabezpečiť dopravu pre týchto ľudí, zdravotnú pomoc,  ubytovanie v regióne aj občerstvenie počas čakania.

Odídenci tu nájdu sociálnu pomoc a poradenstvo v oblasti pracovných príležitostí, detský kútik a zázemie pre hygienu.

Otvorenie VKC Žilina

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny prijíma žiadosti o dávky v hmotnej núdzi a vykonáva prepojenie na sociálnu kuratelu. Poskytovaná je tu tiež humanitárna pomoc a ďalšie informačné služby pre utečencov. Priamo na mieste pôsobí tlmočníčka do ukrajinského jazyka.

O dočasné útočisko požiadalo na Slovensku doteraz viac ako 63-tisíc ľudí z Ukrajiny. 

Foto: MV SR, Vladimír Benko