Verejnoprávna televízia odvysiela nové časti seriálu ROBIN, na ktorom sa podieľalo aj ministerstvo vnútra
27. 01. 2022Nová séria krátkych príbehov šikovného nemeckého ovčiaka Robina a jeho parťáka Richarda približuje detským divákom rôzne dramatické situácie a dáva im návody, ako sa pri nich bezpečne zachovať. Projekt Robin vznikol v spolupráci RTVS, Ministerstva vnútra SR, Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a herca Juraja Baču.
Obľúbený detský seriál RTVS sa na obrazovky Jednotky vracia od nedele 6. februára 2022 v rámci ranného detského pásma a následne v reprízach na Dvojke.
Hlavnou postavou je duchaplný a pozitívne naladený Richard - Juraj Bača a jeho najlepší priateľ – vlčiak Robin. Spolu zvládnu každú ťažkú situáciu, v ktorej sa ocitnú, a deti tak majú šancu prebudiť v sebe záujem o okolie a formovať svoju osobnosť. Seriál má ambíciu stať sa výbornou pomôckou pre učiteľov, vychovávateľov a preventistov, ale aj podporou pre rodičov pri výchove detí. Okrem Juraja Baču si epizódne postavy v seriáli zahrajú Gregor Hološka, Dominika Richterová, Jana Majeská, Adam Jančina, Andrej Šoltés a ďalší.
Pálčivé témy z bežného života pod záštitou ministerstiev
Seriál Robin rozoberá témy, ktorým sa pravidelne venujú aj preventisti rezortu vnútra pri práci s deťmi v teréne: dopravná výchova, použitie čísla 112, šikana, požiar, stratené dieťa v meste alebo v lese, kyberšikana, ekológia a kriminalita či prístup k živým zvieratám. Ide o jedinečný projekt, ktorý deťom pútavo predstavuje riziká bežného života a bezpečnosti. V závere každej epizódy profesionáli z polície, od hasičov či záchranárov deťom vysvetlia, čo robiť, ak sa dostanú do nepríjemnej situácie.
„Ministerstvo vnútra SR dlhodobo vyvíja aktivity v oblasti prevencie detí a mládeže. Odborníci z radov polície a hasičov pravidelne navštevujú školy, kde s deťmi teoreticky i prakticky rozoberajú témy bezpečnosti v rôznych oblastiach života. Okrem toho na riziká upozorňujeme priamo na hromadných podujatiach určených pre verejnosť, formou besied, tlačovín i sociálnych sietí. Iniciatívu zhmotniť nadčasové, no i aktuálne problémy detí formou hraného seriálu sme radi podporili, pretože podobných projektov je veľmi málo. Je to tiež jedna z ciest ako sa dostať k deťom počas pandémie a zatvorenia škôl. Ďakujem všetkým zúčastneným za tento nápad a spracovanie," povedal o projekte minister vnútra SR Roman Mikulec.
Na tvorbe seriálu sa podieľa aj Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, keďže je určený hlavne mladým divákom. Je veľmi dôležité, aby sa deti od detstva zoznamovali s témami, s ktorými sa budú stretávať po celý život, aby sa naučili riešiť problémy, ktoré sa niekedy môžu vyskytnúť. Neraz sa totiž stáva, že v kľúčových momentoch nezohráva rolu vek, ale duchaprítomnosť.
Napriek tomu, že obsahovo sa Robin snaží osloviť detského diváka, k obrazovkám dokáže prilákať aj zrelšie publikum. Seriál je totiž realizovaný filmovo - každá epizóda je krátky, asi 12-minútový film s vlastným príbehom, scenárom a exteriérovou lokáciou.