Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 31. júl 2021, sobota
 

Víkendová policajná akcia odhalila 163 vodičov pod vplyvom alkoholu

29. 06. 2011

radar

Minulý víkend počas celoslovenskej osobitnej kontroly zistili policajti 5.540 priestupkov v cestnej premávke, najčastejšie vodiči prekročili povolenú rýchlosť. Životy a zdravie iných ako aj svoj ohrozovalo 59 vodičov motorových vozidiel a 104 vodičov nemotorových vozidiel, ktorí boli pod vplyvom alkoholu, či inej návykovej látky. Polícia zamerala pozornosť aj na verejný poriadok. Počas víkendu ( 24. - 26. júna) na celom území Slovenska polícia vykonávala osobitné kontroly s cieľom zníženia nielen následkov dopravných nehôd, ale aj zníženia majetkovej trestnej činnosti a priestupkov proti verejnému poriadku.

Do špeciálnych kontrol sa zapojili policajti dopravnej, poriadkovej a železničnej polície spolu s hraničnou a cudzineckou políciou. Účelom týchto kontrol je najmä znížiť počet smrteľných dopravných nehôd zavinených motocyklistami, cyklistami či chodcami. V prípade 33 chodcov vrátane korčuliarov polícia počas víkendu zistila porušenie dopravných predpisov. Chodci za prvých päť mesiacov tohto roku zavinili 189 dopravných nehôd, pri ktorých zomrelo 5 osôb. Cyklisti v rovnakom období zavinili 115 dopravných nehôd, pri ktorých prišli o život 3 cyklisti. V ich prípade polícia počas víkendu zistila 91 dopravných priestupkov. V prípade motocyklistov polícia od začiatku tohto roka do konca mája zaznamenala 95 dopravných nehôd. Pri týchto nehodách zomrelo 6 motocyklistov. Pričom počas víkendu sa 10 dopustili dopraného priestupku.

Polícia na najproblematickejších úsekoch zistila 5.540 priestupkov v cestnej premávke. Povolenú rýchlosť prekročilo 3.457 vodičov. Prednosť nedalo 28 vodičov z toho ôsmi vodiči nepustili chodcov na priechode napriek tomu, že išlo o nehodový úsek. Ostatných účastníkov cestnej premávky na rizikových úsekoch ciest ohrozovalo cez víkend 59 vodičov motorových vozidiel a 104 vodičov nemotorových vozidiel pod vplyvom alkoholu a inej návykovej látky. Minulý víkend (24. jún - 26. jún) sa stalo 126 dopravných nehôd, čo je o 14 menej ako víkend predtým (17. jún - 19. jún). Rovnako ako víkend predtým dve nehody boli smrteľné. Od piatku do nedele sa oproti predošlému víkendu ťažko zranilo len šesť osôb, čo je o deväť ľudí menej ako minulý víkend. Ľahké zranenia utrpelo rovnako ako predošlý víkend 63 osôb. Uvedené čísla poukazujú najmä na to, že polícia dohliadala nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky na úsekoch s najvyššou nehodovosťou.

Minulý víkend polícia zamerala pozornosť aj na verejný poriadok. Na miestach s vyšším pohybom osôb bolo zistených 42 priestupkov proti verejnému poriadku, čo je o 14 priestupkov menej ako v predošlý víkend. Priestupok proti majetku polícia zaznamenala v 30 prípadoch. Zaistených bolo 11 osôb, z ktorých po dvoch polícia pátrala niekoľko mesiacov.

Aj v budúcnosti sa polícia pri kontrolách zameria na hlavné príčiny vážnych dopravných nehôd. Tými sú nedodržanie povolenej rýchlosti vozidiel, požívanie alkoholu alebo návykových látok za volantom a porušovanie povinností vodičov. Naďalej bude polícia pri dohľade nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky svoju pozornosť zameriavať aj na povinnosti účastníkov cestnej premávky na železničných priecestiach a v ich blízkosti. Rovnako naďalej zostáva cieľom neustále zlepšovanie bezpečnostnej situácie na úseku majetkovej trestnej činnosti a priestupkov proti verejnému poriadku.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby