Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. júl 2024, sobota
 

Víťazný pohár z Majstrovstiev Slovenska policajných psov putuje do Trnavy

12. 06. 2012

kynológia a hipológia PPZ

V dňoch 5. až 7. júna tohto roka sa v priestoroch Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru Malacky uskutočnili Majstrovstvá Slovenskej republiky policajných psov vo vyhľadávaní drog a výbušnín. Cieľom majstrovstiev Slovenska v špeciálnej kynológii vo výkone policajných psov bolo porovnanie vycvičenosti služobných psov vo vyhľadávaní drog, výbušnín a výbušných systémov.

Svoje sily si v špeciálnej kynológii zmerali zástupcovia družstiev, ktoré sa kvalifikovali ako víťazi zo všetkých ôsmich krajských riaditeľstiev Policajného zboru na Slovensku. Odbor kynológie a hipológie Prezídia Policajného zboru na tohtoročné majstrovstvá vo výkone služobných psov pozval pplk. Oldřicha Šnitra z Českej republiky, ktorý kontroloval objektívnosť a nezaujatosť celého priebehu súťaže.

Psy vyhľadávali vzorky originálnych drog a výbušnín v batožine, dopravných prostriedkoch, budovách i v teréne. Museli ich vyhľadať a označiť vo vopred stanovenom čase a určenom priestore. Nechýbali ani cviky poslušnosti. Policajní psovodi so svojimi psami predviedli ostatným účastníkom súťaže ako pomáhajú a chránia pri plnení svojich služobných úloh.

V kategórii vyhľadávanie omamných a psychotropných látok zvíťazil npráp. Vladimír Kraviar so psom Hektorom z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave. Na druhom mieste sa umiestnil npráp. Milan Broniš so psom Xenom z Krajského riaditeľstva v Trenčíne. Tretie miesto v tejto kategórii obsadil npráp. Milan Paľa so psom Baxom z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline.

Vo vyhľadávaní výbušnín sa na prvom mieste umiestnil práp. Szabolcs Dorák so služobným psom Felisom z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave. Druhú priečku obsadil npráp. Ivan Hyben so psom Sedwinom z Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície v Prešove. Tretím oceneným sa stal práp. Radoslav Šajmír so psom Daša z Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície v Bratislave.

V rámci súťaže družstiev víťazný pohár získalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Trnave. Na druhom mieste sa umiestnilo družstvo z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici. Družstvo z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline obsadilo tretie miesto s jedno bodovým rozdielom pred družstvom z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove.

Pri vyhľadávaní výbušnín a drog sa najčastejšie využíva plemeno nemecký ovčiak. „Je to najuniverzálnejšie plemeno. Pracujeme aj s inými plemenami ako napríklad belgický ovčiak alebo labrador, ale polícia najradšej využíva práve nemeckých ovčiakov,“ uviedol zástupca riaditeľa Odboru kynológie a hipológie Prezídia Policajného zboru pplk. Mgr. Branislav Diďák. „Na výkon vyhľadávania výbušnín je naozaj najvhodnejší nemecký ovčiak, pretože prácu, ktorú od neho žiadate vykoná okamžite s nasadením,“ súhlasil pplk. Oldřich Šnitr, hlavný rozhodca súťaže.