Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 13. júl 2024, sobota
 

Vojna na Ukrajine - praktické informácie pre prichádzajúcich na Slovensko

06. 05. 2022

ukrajina-sr-podpora-ilustr

Občania Ukrajiny a ostatní štátni príslušníci tretích krajín, ktorí po vstupe na územie Slovenskej republiky alebo iného členského štátu Európskej únie nepožiadali o dočasné útočisko, o iný druh pobytu alebo o azyl, sú oprávnení krátkodobo sa zdržiavať na našom území najviac 90 dní od vstupu.

To napríklad znamená, že  osobám, ktoré vstúpili na naše územie alebo územie iného členského štátu Európskej únie už v prvý deň vojenského konfliktu (24. februára 2022), sa oprávnený krátkodobý pobyt skončí už 25. mája 2022. (V prípade, že sa na území Slovenskej republiky, resp. na území ostatných schengenských štátov zdržiavali celých 90 dní).  

Iné pravidlo o oprávnenom pobyte na území Slovenskej republiky platí v prípade poskytnutého dočasného útočiska. V tomto prípade všetky osoby s poskytnutým dočasným útočiskom sú oprávnené zdržiavať sa na území Slovenskej republiky až do 4. marca 2023, pričom sa môže táto doba predlžiť. Štatút dočasného útočiska umožňuje prístup na trh práce, prístup k zdravotnej starostlivosti a deťom prístup k vzdelaniu.

Požiadať o dočasné útočisko, alebo získať bližšie informácie k iným možnostiam ďalšieho pobytu na území Slovenskej republiky, je možné vo veľkokapacitných centrách, ktoré sú zriadené v Humennom (Chemlonská 7), v Michalovciach (Športová 31), v Nitre (Akademická 4), v Bratislave (Bottova 7) a v Žiline  (Poštová 1) alebo na oddeleniach cudzineckej polície.

Infografika - veľkokapacitné centrá

Pre bližšie informácie k registrácii dočasného útočiska navštívte webstránku 
https://portal.minv.sk/wps/wcm/connect/sk/site/main/zivotne-situacie/Cudzinci/registracia-docasneho-utociska/.
 

Zároveň odporúčame občanom Ukrajiny, ktorí nemajú platný cestovný pas, požiadať o jeho vydanie, pričom podľa informácii zo zastupiteľského úradu Ukrajiny na Slovensku je možné tak urobiť už  v Užhorode. Odporúčame však  pred cestou  kontaktovať zastupiteľský  úrad Ukrajiny na Slovensku.