Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. júl 2024, streda
 

Vydieračský únos

03. 05. 2013

znak PZ SR

Národná kriminálna agentúra zistila svojou činnosťou, že na území Slovenska sa nachádza Talian, ktorý bol s najväčšou pravdepodobnosťou privezený na Slovensko nedobrovoľne a pod hrozbou násilia. Na základe toho zorganizovali akciu, počas ktorej Taliana zachránili a únoscov zadržali a vyšetrovateľ ich obvinil.

Podľa doposiaľ zistených skutočností došlo k únosu v Slovinsku pri meste Ľubľana na jednom z parkovísk pri diaľnici dňa 23. apríla 2013 v čase okolo 14.45 hod.

Únoscovia mali byť štyria muži, 45 ročný Grék - Christos K., 58 ročný Kanaďana -Renato  S., 38 ročný Grék - Dimitrios  V. a 21 ročný Slovák - Roman H.

Unesený Talian sa mal v Slovinsku obchodne stretnúť s občanmi srbskej národnosti, ktorí však na stretnutie nedorazili. Miesto toho ho štyria muži na parkovisku násilím za krk a nohy vytiahli z jeho auta a posadili na zadné sedadlo do pripraveného motorového vozidla so slovenským evidenčným číslom. Všetci sa následne presunuli na Slovensko na chatu v okrese Martin. Tú podľa našich informácií mal vopred zabezpečiť Christos K. Dôvodom únosu malo byť získanie finančného prospechu.

Uneseného Taliana na chate pod hrozbou ujmy na zdraví, prípadne inej ujmy, držali až do popoludnia dňa 30. apríla 2013. Počas jeho násilného zadržiavania Christos K. a Renato  S. od neho opakovane požadovali finančnú hotovosť. Keď im povedal, že žiadne peniaze nemá, požadovali prepísanie nehnuteľností. Išlo o rodinný dom a reštauráciu na ostrove Sardínia v hodnote približne 1,5 mil. €. Roman H. a Dimitrios  V. držali stráž, dohliadali na to, aby sa Talian nemohol voľne pohybovať, zamykali ho do izby a telefonovať mohol len za prítomnosti Renata  S.

Podľa zistení vyšetrovateľa mali mať páchatelia v úmysle dostať na Slovensko aj členov rodiny uneseného Taliana. Tu ich chceli držať pokiaľ nevybaví prepis nehnuteľností. Na Slovensko ich mali dostať pod zámienkou, že mal nehodu. Manželka s dcérou však počas telefonátov vycítili, že niečo nie je v poriadku a išli na políciu.

Veľmi šikovne poškodený naznačil, že je v nebezpečenstve a podarilo sa mu zašifrovať aj miesto, kde ho násilím únoscovia zadržiavajú. Ich vták, ktorého majú doma, sa totiž volá Martin. Dcéra neváhala, priletela do Bratislavy a nahlásila nezvestnosť svojho otca na polícii.

Všetko ostatné už bolo v rukách polície, ktorá ihneď zorganizovala policajnú akciu na jeho vyslobodenie. Počas akcie boli vykonané prehliadky troch osobných áut, ohliadka miesta činu na predmetnej chate.

Na základe dôkaznej situácie vyšetrovateľ NAKA mužov obvinil z trestného činu vydieračského únosu a dvom hrozí trest odňatia slobody na 25 rokov až doživotie, zvyšným na sedem až 12 rokov. Vyšetrovateľ spracoval podnet na ich väzobné stíhanie.