Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 21. september 2021, utorok
 

Vyhodnotenie celoeurópskej dopravno-bezpečnostnej policajnej akcie 14. až 20. februára 2011

23. 02. 2011

dopravna policia

14. až 20. februára 2011 prebehla na slovenských cestách dopravno-bezpečnostná akcia, ktorú pravidelne organizuje medzinárodná stavovská organizácia TISPOL, združujúca služby dopravnej polície európskych krajín. Slovenská dopravná polícia sa zamerala na kontrolu požívania alkoholu a návykových látok. Pozornosť policajti venovali aj používaniu reflexných prvkov chodcami a cyklistami. Minulotýždňovú kontrolu počas policajnej akcie však slovenský policajti najviac sústredili na nákladné vozidlá a ich vodičov.

Počas dopravno-bezpečnostnej akcie policajti skontrolovali na celom území Slovenska 6.798 nákladných vozidiel evidovaných u nás, pričom porušenie pravidiel zistili v 912 prípadoch. Skontrolovali aj 2.447 nákladných vozidiel evidovaných v cudzine, z nich sa dopustilo priestupkov 248 vodičov. Počas kontroly policajti zaznamenali porušenie pravidiel cestnej premávky o rýchlosti jazdy (341 prípadov), pričom najviac vodičov prekročilo rýchlosť v trnavskom (94) a v nitrianskom kraji (64). Porušenie pravidiel o alkohole a iných návykových látkach sme zistili celkom v 23 prípadoch, pričom najviac vodičov bolo pod vplyvom alkoholu v trenčianskom kraji (10) a prítomnosť návykových látok sme zistili v jednom prípade v nitrianskom kraji. 46 vodičov nemalo v poriadku tachograf a 21 vodičov nedodržalo dobu jazdy a odpočinku. V 39 prípadoch sme zistili preťaženie vozidiel. V trnavskom kraji policajti zastavili 4 vodičov, ktorí mali dokonca zákaz viesť nákladné vozidlo. V zlom technickom stave bolo 153 vozidiel, 16 vodičom policajti zakázali ďalšiu jazdu.

Policajný zbor od začiatku tohto roka eviduje 2.228 dopravných nehôd, pri ktorých bolo usmrtených 38 osôb, ťažko zranených 99 osôb a ľahko sa zranilo 685 osôb. Tieto štatistické ukazovatele sú historicky najnižšie s porovnateľnými obdobiami od roku 1993, teda od vzniku samostatnej Slovenskej republiky. V roku 2010 v porovnateľnom období polícia zaznamenala 3.089 (rozdiel - 880) dopravných nehôd, pri ktorých bolo usmrtených 48 (rozdiel - 10) osôb, 168 (rozdiel - 71) osôb sa zranilo ťažko a 796 (rozdiel - 114) utrpelo ľahké zranenie.

Napriek upozorneniam polície o dopravno-bezpečnostnej akcii vodiči porušujú dopravné predpisy. Aj výsledky tejto akcie svedčia o potrebe organizovania dopravných kontrol, takže vodiči sa aj v budúcnosti môžu pripraviť na podobné akcie, aby sme pozitívne ovplyvnili bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, a tak znížili nehodovosť a úmrtnosť na cestách.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby