Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 19. jún 2024, streda
 

Vyhodnotenie celoeurópskej dopravno-bezpečnostnej policajnej akcie TISPOL

27. 04. 2011

radar

Minulý týždeň (v dňoch od 18. do 24 apríla tohto roka) prebehla na slovenských cestách dopravno-bezpečnostná akcia, ktorú pravidelne organizuje medzinárodná stavovská organizácia TISPOL, združujúca služby dopravnej polície európskych krajín. Slovenská dopravná polícia sa zamerala na kontrolu dodržiavania predpísaných rýchlostí. Keďže boli počas minulého týždňa aj Veľkonočné sviatky dopravní a poriadkoví policajti sa zamerali na zabezpečenie maximálnej bezpečnosti účastníkov cestnej premávky.

Počas dopravno-bezpečnostnej akcie policajti skontrolovali na celom území Slovenska približne 14.000 vodičov. Vyriešili 7.691 priestupkov, z nich napomenutím takmer v 200 prípadoch. Policajti uložili v blokovom konaní celkom 6.272 pokút za prekročenie stanovených rýchlostí, z nich 88 prípadov postúpili príslušnému orgánu na správne konanie. Pod vplyvom alkoholu šoférovalo 112 vodičov motorových vozidiel a 65 vodičov nemotorových vozidiel. Jeden nemotorový účastník bol dokonca pod vplyvom inej návykovej látky. Policajti spolu zadržali 584 vodičských preukazov. Najviac, 536, zadržali za to, že síce účastníci boli ochotní pokutu zaplatiť, ale nemali pri sebe dostatočnú finančnú hotovosť. Orgán Policajného zboru však ihneď po zaplatení pokuty vodičské preukazy vráti. Policajti zadržali 96 osvedčení o evidencii a 22 tabuliek s evidenčným číslom.

Počas tohtoročnej Veľkej noci, od piatku 22. apríla do pondelka 25. apríla tohto roka sme zaznamenali celkom 156 dopravných nehôd. Zomreli pri nich 4 osoby, ťažko sa zranilo 9 osôb a ľahké zranenia utrpelo 73 osôb.

Napriek upozorneniam polície o dopravno-bezpečnostnej akcii vodiči porušujú dopravné predpisy. Aj výsledky tejto akcie svedčia o potrebe organizovania dopravných kontrol, takže vodiči sa aj v budúcnosti môžu pripraviť na podobné akcie, aby sme pozitívne ovplyvnili bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, a tak znížili nehodovosť a úmrtnosť na cestách.

Policajný zbor od začiatku tohto roka k 25. aprílu eviduje 4.471 dopravných nehôd, pri ktorých bolo usmrtených 84 osôb, ťažko zranených 256 osôb a ľahko sa zranilo 1.523 osôb. Tieto štatistické ukazovatele sú historicky najnižšie s porovnateľnými obdobiami od roku 1993, teda od vzniku samostatnej Slovenskej republiky. V roku 2010 v porovnateľnom období polícia zaznamenala 6.505 (rozdiel - 2.034) dopravných nehôd, pri ktorých bolo usmrtených 86 (rozdiel - 2) osôb, 347 (rozdiel - 91) osôb sa zranilo ťažko a 1.751 (rozdiel - 228) utrpelo ľahké zranenie.