Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 26. september 2021, nedeľa
 

Vyhodnotenie medzinárodnej policajnej akcie v obvode železničných dráh

26. 05. 2011

Hliadka Železničnej polície v rovnošate vzor 2007

Slovenská železničná polícia sa minulý týždeň (v dňoch 19. - 20. mája 2011) zapojila do 24-hodinovej medzinárodnej policajnej akcie „Blue 24“. Akcia prebehla v rámci Európskej siete RAILPOL, združujúcej ozbrojené bezpečnostné zbory pôsobiace v obvode železničných dráh. Počas 24 hodín v priestoroch 536 železničných staníc, v 465 vlakoch a na 140 železničných priecestiach viac ako 780 policajtov skontrolovalo celkovo 719 osôb. Slovenská polícia zistila 386 priestupkov a jeden trestný čin, marenie výkonu úradného rozhodnutia. Podarilo sa jej tiež vypátrať 9 osôb, po ktorých je z rôznych dôvodov vyhlásené pátranie. Polícia udelila pokuty vo výške viac ako 11 tisíc eur. Medzinárodná policajná akcia železničnej polície prebehla v súčinnosti s dopravnou, hraničnou a cudzineckou políciou. Cieľom policajnej akcie bola prevencia a kontrola dodržiavania verejného poriadku a právnych predpisov o bezpečnosti a plynulosti v železničnej a cestnej doprave.

Na Slovensku policajti počas akcie riešili 386 priestupkov, v 12 prípadoch išlo o drobné krádeže na osobách, v dvoch prípadoch o krádež batožiny cestujúcim, v 82 prípadoch o porušenie verejného poriadku, 14 prípadov sa týkalo porušenia právnych predpisov súvisiacich so železničnou dopravou cestujúcimi, v šiestich prípadoch išlo o iné priestupky. Najviac protiprávnych konaní zistili policajti u účastníkov cestnej premávky, za ktoré v 270 prípadoch priestupkov uložili pokuty v celkovej výške 10.800 eur, zadržali päť vodičských oprávnení a tri osvedčenia o evidencii vozidiel. Vodiči motorových vozidiel najčastejšie jazdili bez zapnutých svetiel, bez použitia bezpečnostných pásov, prechádzali cez železničné priecestie v čase, keď je to zakázané a nedodržiavali povolenú rýchlosť, pred alebo počas prechodu cez železničné priecestie. Počas akcie polícia zistila aj jeden trestný čin. Vodič motorového vozidla jazdil bez už zadržaného vodičského oprávnenia čím sa dopustil trestného činu marenie výkonu úradného rozhodnutia.

V železničnej doprave sa osoby najčastejšie dopúšťali priestupkov otváraním dverí vo vlakoch počas jazdy, prechádzaním cez koľaje na miestach, kde je to zakázané, porušovaním zákazu fajčenia na nástupištiach a v čakárňach. Železničnej polícii sa tiež podarilo zistiť 9 osôb, po ktorých polícia z rôznych dôvodov vyhlásila pátranie.

Polícia v minulom roku evidovala 32 dopravných nehôd - zrážok motorových vozidiel s vlakom. Dve osoby boli usmrtené, ťažko sa zranila jedna osoba a 17 sa zranilo ľahko. Vlakmi osobnej prepravy ročne cestuje takmer 45 miliónov cestujúcich, denne je to viac ako 123 tisíc. Policajný zbor preto bude podobné akcie v obvode železničných dráh realizovať aj v budúcnosti. Ich účelom bude aj naďalej zvyšovať bezpečnosť železničnej dopravy.

 

Medzinárodná akcia „Blue 24“ je súčasťou celoeurópskej policajno-bezpečnostné akcie s názvom „RAILS„ realizovanej pod záštitou Maďarska ako predsedajúcej krajiny Rady Európskej únie. Akcia „Blue 24“ prebehla aj na území Spojených štátov amerických v pôsobnosti organizácie AMTRAK, ktorá zabezpečuje ochranu federálnych železníc USA. Názov „Blue 24“ dostala podľa modrej farby, ktorá je farbou železníc. V spolupráci s Policajným zborom sa akcie zúčastnili aj zástupcovia odborov kontroly Železníc Slovenskej republiky, Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. a Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia, a.s.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby