Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 19. apríl 2024, piatok
 

Vyhodnotenie medzinárodnej protidrogovej akcie, pri ktorej bol použitý inštitút kontrolovanej dodávky

27. 04. 2011

logo 3

"Zabezpečili sme stíhanie jednej z najzložitejších, či momentálne najvplyvnejších zločineckých skupín na úseku drogovej a zbrojnej nelegálnej aktivity," prezident Policajného zboru Jaroslav Spišiak. Vyšetrovateľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite obvinil osem osôb za obzvlášť závažný zločin nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami v štádiu prípravy a obzvlášť závažný zločin nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov a prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi v štádiu prípravy. Piati obvinení sú Slovinci, jeden Maďar, Slovák a občan bývalej Juhoslávie, ktorý bol zadržaný v Čechách. Uvedení členovia nadnárodnej organizovanej skupiny pôsobili dlhé roky v rôznych štátoch Európskej únie, pričom sa zaoberali najmä predajom drog a obchodom so zbraňami. O ich činnosť sa zaujímala väčšina policajných zložiek v jednotlivých štátoch Európskej únie. Hrozia im tresty 20, 25 rokov väzenia až doživotie.

Na základe získaných a potvrdených operatívnych informácií smerujúcich k aktivitám nadnárodnej organizovanej skupiny pôsobiacej vo viacerých štátoch Európy bolo zistené, že táto skupina vyvíja nelegálnu činnosť, pričom chce na územie Slovenska dopraviť a uskladniť zbrane vo veľkom množstve. "Toto značné množstvo zbraní plánovala dopraviť na Slovensko a následne predať tieto zbrane teroristickým organizáciám ETA a IRA," uviedol prezident PZ, Jaroslav Spišiak. Finančné prostriedky potrebné na nákup zbraní si organizovaná skupina chcela zabezpečiť prostredníctvom nelegálneho transportu asi 17 ton anhydridu kyseliny octovej. Ide o drogový prekurzor druhej kategórie na výrobu heroínu. Bol určený do Turecka a Afghanistanu. Uvedené množstvo anhydridu kyseliny octovej je potrebné na výrobu asi 7 ton čistého heroínu, pričom na čiernom trhu by predaj uvedeného množstva drogy znamenal pre túto nadnárodnú organizovanú skupinu pri najmenšej uvádzanej hodnote drogy zisk minimálne 175 miliónov eur. Heroín sa mal následne distribuovať na trhy v Európe, predovšetkým v Taliansku, v Holandsku, v Spojenom kráľovstve, v Českej republike a v Slovenskej republike.

Vyšetrovateľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite požiadal Generálnu prokuratúru SR o vypracovanie právnej pomoci a cestou národného zástupcu SR v Eurojuste o zabezpečenie samotného výkonu právnej pomoci justičné orgány Maďarska, Rumunska, Bulharska a Turecka, teda o zabezpečenie kontrolovanej dodávky s cieľom identifikácie osôb, pre ktoré bol anhydrid kyseliny octovej v Turecku určený.

Predlžovanie operácie v Turecku zapríčinilo, že dvaja členovia skupiny vyslaní na Slovensko, ktorí držali ako rukojemníka hlavného organizátora prepravy prekurzora, teda logistu, začali mať iné plány. „Hrozilo, že v prípade zmarenia a nepreclenia tovaru v Turecku (fiktívne bolo deklarované, že sa prepravuje dezinfekcia), túto osobu zavraždia,“ vyhlásil policajný prezident a vysvetlil, že preto museli akciu zastaviť. To sa stalo 23. decembra 2010, keď boli zadržaní dvaja Slovinci. Pohyb hlavných aktérov monitorovali a v marci obvinili ďalších šesť členov skupiny. Napokon 13. a 15. apríla slovinskí policajti zadržali posledných troch obvinených. „Išlo o organizačné jadro celej skupiny," konštatoval Jaroslav Spišiak.

Všetci zadržaní v prípade sú vo väzbe, výnimkou sú len dve osoby zadržané v Slovinsku, ktoré majú len obmedzujúce opatrenia – povinné hlásenia o svojom pobyte.