Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 23. október 2021, sobota
 

Vynikajúca spolupráca slovenskej a anglickej polície sa opäť potvrdila pri odhalení obchodovania s ľuďmi

02. 04. 2014

znak PZ SR

Policajti Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície spolu s kolegami Metropolitnej polície v Londýne založili spoločný vyšetrovací tím. Jeho cieľom bolo odhalenie zneužívania, organizovania prevozu osôb za účelom nelegálneho prisťahovalectva do Spojeného kráľovstva, ktoré podozrivé osoby spáchali na území Veľkej Británie.

Samotná akcia a  následne aj zadržanie podozrivých osôb sa uskutočnila na základe Európskeho zatýkacieho rozkazu na štyroch podozrivých Slovákov pochádzajúcich z východnej metropoly Slovenska. Za účasti príslušníkov Metropolitnej polície Londýn, policajtov z pohotovostného policajného útvaru,  košických kriminalistických technikov a príslušníkov Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície v Prešove boli zadržaní dvaja podozriví. Jozef Ž. (27 rokov)  a Roman Ž. (25 rokov) z Košíc.  Ďalší podozrivý  Košičan Igor B. (42 rokov) bol zadržaný v rámci prebiehajúcej spoločnej akcie na letisku v Londýne  príslušníkmi Metropolitnej polície Londýn. Štvrtý podozrivý, Pavol M. (47 rokov), sa v čase realizácie nachádzal mimo územia Slovenskej republiky. 

Podľa policajných informácií mali ešte minulý rok Roman Ž. a Jozef Ž. osloviť Máriu G. s tým, aby vycestovala do Veľkej Británie a vydala sa za občana Pakistanu. Sľúbili jej vysokú finančnú odmenu a prepychový život. Po nejakom čase by sa mohla vrátiť späť a zarobené peniaze si „užívať“ na Slovensku. Máriu potom ďalší podozriví (toho času už stíhaní väzobne vo Veľkej Británii) odviezli do Gravesend v Kente v Anglicku, kde ju nútili k orálnemu sexu. Po nejakom čase ju odviezli do Walthamstow v Londýne a predali ju občanovi Pakistanu, ktorý mal v úmysle sa s ňou oženiť, a tým legalizovať svoj pobyt. On ju však opakovane znásilňoval, čo viedlo nie len k jej zlému psychickému stavu, ale aj k vážnym vnútorným zraneniam, ktoré si vyžiadali urýchlenú operáciu. Krajský súd v Košiciach rozhodol o ich vydaní na trestné stíhanie do Veľkej Británie. 

Jozef Ž. a Roman Ž. čelia obvineniu v podobnom prípade aj na Slovensku. 20 ročnej Petre mali vybaviť potrebné doklady na vycestovanie do Nemecka, kde sa mala vydať za Albánca. Lákadlom bolo päť tisíc eur. Na poslednú chvíľu si to však rozmyslela a sobáš odmietla. Ich „komplic“, 21 ročný Vojtech T. z Košíc jej začal dvoriť s cieľom dostať ju do Írska s vidinou spoločného života. Pomáhať mu mal 21 ročný Radoslav D. tiež z Košíc, ktorý vybavil dokumenty a spoločne sa všetci traja vybrali do Bratislavy. Tu ju pod hrozbou násilia prinútili odísť do Írska s Pakistancom a ten ju za štyri tisíc eur predal ďalej na vydaj. Podarilo sa jej však ujsť a v januári tohto roka sa vrátila domov na Slovensko. Vyšetrovateľ Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície obvinil štyroch mužov za zločiny prevádzačstvo (trest odňatia slobody 2 až 8 rokov) a obchodovanie s ľuďmi ( trest odňatia slobody 4 až 10 rokov). Dvaja obvinení boli na základe európskeho zatykača zadržaní a odovzdaní do Veľkej Británie (prípad uvedený vyššie) ďalší obvinený je vo väzbe za inú trestnú činnosť a štvrtý je stíhaný na slobode.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby