Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. jún 2024, pondelok
 

Vyplatenie odmien policajtom, hasičom a horským záchranárom je stabilizačný krok na predchádzanie vzniku podstavu u týchto zložiek

05. 04. 2024

paragraf

Avizované vyplatenie odmien sa dotkne predbežne  23 815 príslušníkov Policajného zboru, Hasičského a záchranného zboru a Horskej záchrannej služby. Pôjde o sumu v celkovej výške 11 907 500 €  z rozpočtových zdrojov rezortu vnútra. Odmeny budú vyplatené aj príslušníkom NAKA, okrem tých, ktorí nespĺňajú podmienky pre jej udelenie (napríklad z dôvodu dočasného pozbavenia výkonu štátnej služby).

Ministerstvo vnútra zdôrazňuje, že udelenie odmien nemá súvis s voľbami prezidenta SR, keďže budú vyplatené až v termínoch po uskutočnení volieb.
Policajtom budú odmeny poukázané v súlade s uzatvorenou kolektívnou zmluvou vyššieho stupňa uzatvorenou na rok 2024.
Hasičom a horským záchranárom budú poukázané po hodnoteniach plnenia služobných úloh u jednotlivých príslušníkov pravdepodobne v júlovom výplatnom termíne.

Hlavným dôvodom udelenia odmien je podľa ministra vnútra SR Matúša Šutaja Eštoka motivovať policajtov, hasičov a horských záchranárov zostať súčasťou zložiek rezortu vnútra: Vzhľadom na valorizáciu výsluhových dôchodkov, ktorá bude tak ako sme sľúbili, môže nastať situácia hromadného odchodu policajtov do civilu. Už teraz vieme o mnohých žiadostiach do civilu. Ide o stabilizačný prvok a môžem ubezpečiť, že už v týchto dňoch rokujeme o zvýšení platov policajtov, aby sme predišli podstavu, ktorý nám tu nechalo predošlé vedenie."

Pokiaľ ide o udelenie odmien ostatným zamestnancom rezortu vnútra, budú vyplatené v závislosti od voľných disponibilných zdrojov rezortu vnútra: štátnym zamestnancom rezortu vnútra budú poukázané odmeny v súvislosti so služobným hodnotením pravdepodobne v júlovom výplatnom termíne.