Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 21. júl 2024, nedeľa
 

Vyšetrovanie korupcie posudkového lekára a referentky ukončené

07. 06. 2012

UBPK_logo

Úrad boja proti korupcii ukončil vyšetrovanie v prípade posudkového lekára a referentky Sociálnej poisťovne, ktorí sú obvinení z prijímania úplatku. Vyšetrovateľ podal prokurátorovi návrh na začatie konania o dohode o vine a treste. Vyšetrovanie naďalej pokračuje v prípadoch podplácajúcich osôb.

Polícia už v marci a v máji tohto roka verejnosť informovala o obvinení posudkového lekára a referentky Sociálnej poisťovne z korupcie. 63-ročný Anton B. pôsobil v pobočke Sociálnej poisťovne v Humennom ako posudkový lekár. 52-ročná Nadežda Č. pracovala v tejto pobočke ako referentka. Podľa zistení polície mali obaja vo viacerých prípadoch prijať úplatok za posudok v prospech posudzovanej osoby. Išlo o posúdenie dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu a poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť. Výška úplatku za posudok v prospech posudzovaného sa v jednotlivých prípadoch pohybovala od 100 do 200 eur, prípadne išlo o inú nepeňažnú výhodu. Korupčného správania sa mal Anton B. dopustiť v 10 preukázaných prípadoch a Nadežda Č. v štyroch.

Polícia oboch zadržala a vyšetrovateľ Odboru boja proti korupcii Východ ich obvinil zo zločinu prijímania úplatku. Neskôr toto obvinenie rozšíril o ďalšie skutky a obvinil aj viac ako desať osôb z podplácania. Vyšetrovanie v ich prípade polícia ukončila podaním návrhu na začatie konania o dohode o vine a treste. Takéto konanie môže prokurátor začať podľa Trestného poriadku, ak výsledky vyšetrovania dostatočne odôvodňujú záver, že je skutok trestným činom a spáchal ho obvinený, ktorý sa ku spáchaniu skutku priznal, uznal vinu a dôkazy nasvedčujú pravdivosti jeho priznania. Pre obvinených to má veľký význam z hľadiska trestnej sadzby, keďže prichádza do úvahy aj možnosť mimoriadneho zníženia trestu. Antonovi B. a Nadežde Č. hrozil podľa Trestného zákona trest odňatia slobody na tri až osem rokov. V konaní o dohode o uznaní viny a prijatí trestu im môže súd znížiť trest pod dolnú hranicu trestnej sadzby ustanovenej Trestným zákonom. Vyšetrovateľ v prípade obvinil tiež 14 žiadateľov o posudky, ktorí mali lekára a referentku podplácať. V prípade dokázania viny hrozí podplácajúcim trest odňatia slobody na šesť mesiacov až tri roky. V týchto konaniach vyšetrovanie naďalej pokračuje. Podľa našich informácií obom Špecializovaný trestný súd vymeral už aj výšky trestom.