Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 29. máj 2024, streda
 

Vyšetrovanie prípadov podnikateľky z východného Slovenska ukončené

30. 12. 2011

UBPK_logo

Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii ukončil návrhom na podanie obžaloby vyšetrovanie v dvoch prípadoch. Spája ich jedna osoba, podnikateľka z východného Slovenska a na trestnú činnosť využitá banskobystrická súkromná spoločnosť. V prvom konaní, navrhuje vyšetrovateľ prokurátorovi obžalovať z podvodu podnikateľku a tri osoby. Spolu mali podvodným spôsobom prostredníctvom falošnej dokumentácie bystrickej spoločnosti vylákať od bratislavskej faktoringovej spoločnosti viac ako 20 miliónov Sk (viac ako 663 tisíc eur). V druhom prípade, vyšetrovateľ navrhuje postaviť pred súd za spáchanie daňového trestného činu okrem podnikateľky aj ďalšie dve osoby. Polícia zistila, že neoprávneným odpočtom DPH tiež pomocou banskobystrickej firmy chceli pripraviť štát o viac ako 500 tisíc eur.

Prvý prípad sa stal od decembra 2006 do apríla 2007 po predchádzajúcej vzájomnej dohode a prípravách podnikateľky, dvoch Košičanov a muža z okresu Nitra. Podľa policajných zistení členovia organizovanej skupiny presvedčili podnikateľa z Banskej Bystrice podpísať faktoringovú zmluvu (zmluva o podmienkach odkúpenia pohľadávok) s bratislavskou faktoringovou spoločnosťou. Jeho spoločnosť tak mala získa finančné prostriedky na realizáciu nimi navrhovaného projektu. Podnikateľka, Košičan a muž z okresu Nitra následne vytvárali množstvo falošných dokladov, ktoré v mene banskobystrickej spoločnosti predkladal druhý Košičan faktoringovej. Išlo o nepravdivé dodávateľské faktúry, falošné dodacie listy a potvrdenia dlžníkov. Faktoringová spoločnosť na účet banskobystrickej spoločnosti na základe nich, uvedená do omylu, previedla viac ako 20 miliónov Sk (viac ako 663 tisíc eur). Podnikateľka okamžite zabezpečila prevod týchto peňazí na účty ňou ovládaných spoločností, aby ich mohla použiť na bližšie nezistený účel. Faktoringovej súkromnej spoločnosti z Bratislavy tým spôsobili škodu viac ako 20 miliónov Sk (viac ako 663 tisíc eur).

V druhom prípade podnikateľka, Košičan a žena z Bardejova použili meno banskobystrickej spoločnosti aj na vyhotovenie fiktívnej faktúry pre obchodnú spoločnosť so sídlom v Košiciach. Predmetom faktúry bolo dodanie tlačiarenského stroja košickej spoločnosti, no v skutočnosti k jeho dodaniu nedošlo. Aj napriek tomu sa faktúra v účtovníctve košickej firmy objavila a ona si uplatnila v rozpore so zákonom nadmerný odpočet DPH. V tomto prípade však trestná činnosť skončila len pri pokuse. Tri osoby síce daňovým priznaním chceli od štátu vylákať peniaze, no polícia ich predbehla a k „vráteniu“ DPH nedošlo. Polícia tak zachránila viac ako 500 tisíc eur daňových poplatníkov.

Eleonóra M., Maroš M., Marek K. a Dušan K. čelia obvineniu z podvodu, vyšetrovateľ ich z tohto trestného činu navrhuje obžalovať. V prípade dokázania viny im za podvod hrozí trest odňatia slobody na 10 až 15 rokov. Eleonóra M. navyše čelí obvineniu spolu s Petrou M. a Donaldom D. z trestného činu neodvedenia dane a poistného za čo im v prípade dokázania viny hrozí odňatie slobody na sedem až 12 rokov. Všetkých šesť osôb je stíhaných na slobode.