Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 22. júl 2024, pondelok
 

Vyšetrovanie v prípade korupcie v súvislosti s baňou ukončené

03. 05. 2012

UBPK_logo

Úrad boja proti korupcii skončil vyšetrovanie v korupčnom prípade riaditeľa štátneho podniku a podnikateľa v oblasti banských diel. Jozef Š. ako zamestnanec štátneho podniku je obvinený z trestného činu prijímania úplatku a podnikateľ Miroslav V. z trestného činu podplácania. Teraz ich vyšetrovateľ navrhuje prokurátorovi obžalovať.

V období rokov 2003 až 2007 mal Jozef Š. ako riaditeľ štátneho podniku so sídlom Banskej Bystrici, požadovať úplatky od Miroslava V., konateľa istej obchodnej spoločnosti. V priestoroch spoločnosti požadoval okrem 660 až 1.600 eur pri každej návšteve aj iné nepeňažné výhody. Za úplatok mal z titulu svojho postavenia umožniť ďalej pokračovať spoločnosti v prácach na dobývacom priestore, kde práce prebiehali. Išlo o likvidáciu odkaliska a banských diel. Spoločnosť pritom mala platnú nájomnú zmluvy, zmluvu o prevode dobývacieho priestoru aj povolenie príslušného banského úradu na zabezpečenie uvedených prác, o čom obaja obvinení vedeli.

Aby mohol Miroslav V. pokračovať v uvedenej činnosti, súhlasil s podplácaním a Jozefovi Š. najmenej v deviatich zistených prípadoch vyplatil požadované úplatky. Išlo o sumu takmer 13 tisíc eur.

V prípade dokázania viny hrozí Jozefovi Š. trest odňatia slobody na päť až 12 rokov a Miroslavovi V. v rozsahu dvoch až piatich rokov.