Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 22. apríl 2024, pondelok
 

Vyšetrovanie v súvislosti s Bardejovskou nemocnicou pokračuje

28. 03. 2011

euro

Vyšetrovanie v súvislosti s Bardejovskou nemocnicou sa posunulo ďalším smerom. Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii vzniesol vtedajšiemu štatutárnemu zástupcovi nemocnice Mariánovi P. ďalšie obvinenie. Tento krát ho obvinil z trestného činu poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev. Okrem neho obvinil z toho istého trestného činu ešte Jaroslava K. Časť z peňazí, skoro 10 miliónov Sk (približne 332 tisíc eur), určených na rekonštrukciu a zabezpečenie energetickej efektívnosti tepelného hospodárstva nemocnice mali použiť na iné účely. Hrozí im za to trest odňatia slobody na sedem až 12 rokov. Stíhaní sú na slobode.

Prvé obvinenie v prípade Bardejovskej nemocnice vzniesol vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii v novembri 2009. Vtedy obvinil štatutárneho zástupcu nemocnice. Pár dní na to obvinil troch konateľov stavebných spoločností z podplácania (medzi nimi je aj Jaroslav K.) a v auguste 2010 ďalšieho štatutárneho zástupcu nemocnice. V ostatných prípadoch išlo o trestné činy prijímanie úplatku a legalizáciu príjmu z trestnej činnosti. Marián P. ako štatutárny zástupca nemocnice v Bardejove mal ešte v roku 2006 podpísať zmluvu o poskytnutí nenávratného finančného príspevku na projekt pre nemocnicu. Išlo o projekt v súvislosti s rekonštrukciou a zabezpečením tepelného hospodárstva.

Marián P. ako konečný prijímateľ podľa informácií polície čerpal z fondov Európskeho spoločenstva viac ako 55 miliónov Sk (približne 1,83 miliónov eur) a zo zdrojov štátneho rozpočtu viac ako 13,5 milióna Sk (približne 448 tisíc eur). Pričom na čerpanie týchto peňazí mal predložiť neúplné a nesprávne výkazy potom, čo ich mal takto vystaviť Jaroslav K. Obvinený Jaroslav K. je konateľ spoločnosti, ktorá projekt realizovala. Je podozrivý, že vyfakturoval práce a použitý materiál v rozpore so schváleným rozpočtom projektu. Časť peňazí, necelých 10 miliónov Sk (približne 332 tisíc eur), mali použiť na iné účely. Ako peniaze použili je predmetom ďalšieho vyšetrovania.

Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii ich na základe dôkaznej situácie obvinil z trestného činu poškodzovanie finančných záujmov Európskych spoločenstiev. Hrozí im trest odňatia slobody na sedem až 12 rokov. Stíhaní sú na slobode.