Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 19. jún 2024, streda
 

Vyšetrovateľ obvinil z daňovej trestnej činnosti 14 osôb, 7 ako členov zločineckej skupiny

19. 01. 2012

UBPK_logo

Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii obvinil 14 osôb zo skrátenia dane a poistného. Sedem z nich obvinil aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, druhú polovicu zo zneužívania právomoci verejného činiteľa. Úrad boja proti korupcii spolu s ďalšími zložkami polície v spolupráci s Colnou správou a Daňovou správou vykonal rozsiahlu policajnú akciu, pri ktorej skončili v rukách polície traja podnikatelia, štyria colný deklaranti a siedmi colníci. Podľa policajných zistení sa obvinení s použitím fiktívnych dokladov obohacovali daňovou trestnou činnosťou minimálne od roku 2004. 12 mužom a dvom ženám vo veku 24 až 60 rokov v prípade dokázania viny hrozí trest odňatia slobody až na 12 rokov.

Podľa zistení polície organizátori podnikatelia Ján M. a Miroslav K. ovládali tri košické spoločnosti, ktoré boli personálne prepojené. Spoločnosti sa zaoberali predovšetkým vývozom bielej a čiernej techniky najmä do Ruska, Ukrajiny a Moldavska. Vývoz tovaru pre daňové účely potvrdzovali colníci a colní deklaranti. Pred daňovými a colnými úradmi takýmito potvrdeniami podnikatelia deklarovali vývoz tovaru do tretích krajín. Tovar však vyvážali iné spoločnosti, sídliace v takzvaných „daňových rajoch“. Košické spoločnosti na základe nepravdivých dokladov svedčiacich o predaji a dodaní tovaru neoprávnene uplatňovali oslobodenie od DPH. Chceli sa vyhnúť daňovej povinnosti, čím štát podľa predbežne vyčíslenej škody pripravili o viac ako 22 miliónov eur.

Protiprávnu činnosť štrnástich, dnes už obvinených osôb polícia monitorovala a zorganizovala policajnú akciu. Príslušníci Odboru boja proti korupcii Východ, Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach a Kriminalistického a expertízneho ústavu vykonali štyri rozsiahle prehliadky priestorov, kde zaistili účtovné doklady, pečiatky, počítačové údaje, počítače a rôzne veci súvisiace s trestnou činnosťou. Vzhľadom na to, že je vyšetrovanie na začiatku, bude potrebné ešte vykonať množstvo procesných úkonov. Taktiež budú vykonané úkony v zahraničí prostredníctvom právnej pomoci. Zadokumentovanie podkladov vo vyšetrovaní, ktoré boli potrebné pre rozhodnutie o obvinení osôb zabezpečil vyšetrovateľ v súčinnosti s Finančnou, colnou ale aj Daňovou správou.

Z obavy, že by Miroslava K. pokračoval v trestnej činnosti, predložil vyšetrovateľ prokurátorovi podnet na vzatie podnikateľa do väzby. Okolnosti ako aj dôvody väzby ďalších obvinených budú vyšetrovateľom posudzované individuálne v priebehu vyšetrovania.