Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 23. apríl 2024, utorok
 

Vyšetrovateľ obvinil za neodvedenie dane a poistného 27 osôb

21. 12. 2010

policia AUTO

Začiatkom tohto roka vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii obvinil 14 osôb za trestný čin založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny a neodvedenia dane a poistného. Na základe nepravdivých účtovných dokladov si nárokovali od štátu nadmerný odpočet dane z pridanej hodnoty. Svojim konaním štátu spôsobili škodu viac ako 44 miliónov eur. V priebehu vyšetrovania však zistil, že toto nie je konečný stav obvinených osôb a ani ustálená výška spôsobenej škody. V súčasnej dobe je z uvedených trestných činov obvinených 27 osôb a spôsobená škoda sa zatiaľ vyšplhala na viac ako 50 miliónov eur. Všetkým im hrozí trest odňatia slobody na 7 až 12 rokov, stíhaní sú na slobode.

Obvinené osoby sú konatelia spoločností a osoby, ktoré im radili ako majú postupovať pri zakrývaní páchanej trestnej činnosti. Organizátori zločineckej skupiny založili štruktúrovanú skupinu osôb, ktoré boli hierarchicky rozdelené. Od organizátorov, cez tzv. strednú vrstvu až po biele kone. Organizátori zakladali spoločnosti alebo prevádzali už existujúce firmy na tzv. biele kone. Tieto spoločnosti sa zaoberali obchodovaním a prepravou základných kovov (zinok, meď, hliník). Pravdepodobne od začiatku roka 2006 až do roku 2010 pôsobili na území Košického kraja, v Bratislave a na iných miestach Slovenskej a Českej republiky. Táto skupina aj so spoločnosťami bola založená s cieľom páchania ekonomickej, najmä daňovej trestnej činnosti. Chceli dosiahnuť zisk tak, že robili neoprávnené odpočty DPH a následne uplatňovali nárok na ich vrátenie. Svoj cieľ dosiahli rôznymi spôsobmi. Najčastejším spôsobom bol ten, že tovar nakúpili v zahraničí a ďalej s ním obchodovali. V účtovníctve však deklarovali, že tovar zadovážili na Slovensku a tým pádom si nárokovali nadmerný odpočet z DPH. Tovar však v skutočnosti na území SR nikdy nebol.

Vyhotovovali nepravdivé účtovné a iné listinné doklady. Na základe tých si neoprávnene uplatňovali nadmerné odpočty DPH. Takto spôsobili štátu stratu viac ako 50 miliónov eur. Definitívnu výšku spôsobenej škody bude možné ustáliť až po vypracovaní znaleckých posudkov.

Z trestného činu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a neodvedenia dane a poistného vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii obvinil 27 osôb. Keďže spáchali škodu vo veľkom rozsahu, hrozí im trest odňatia slobody na 7 až 12 rokov. Stíhaní sú na slobode.