Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. apríl 2024, sobota
 

Vyšetrovateľ stíha 15 osôb pre násilnú aj ekonomickú trestnú činnosť

04. 08. 2016

NAKA_znak

V utorok (02.08.2016) Národná kriminálna agentúra v spolupráci s bratislavským pohotovostným policajným útvarom zadržala sedem osôb. Následne vykonala dve domové prehliadky a jednu prehliadku iných priestorov. Policajti zaistili listiny, záznamové zariadenia, falošné doklady a ďalšie veci súvisiace s trestnou činnosťou. Štyria zo zadržaných boli po vypočutí prepustení, v prípade troch podal vyšetrovateľ prokurátorovi úradu špeciálnej prokuratúry podnet na ich väzobné stíhanie. Ten sa s podnetom stotožnil a ich väzbu navrhol sudcovi špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici. 

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil z rôznych zločinov spolu 15 osôb. Deväť z nich pre založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, deväť z porušovania predpisov o štátnych technických opatreniach na označenie tovaru a pre skrátenie dane, dvoch z vraždy. 

Zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny sú obvinené osoby (Zsolt N., Kristian K., František Z., Juraj B., Pavel V., Roland S., Andor M.,  Boris D., Judita C.), ktoré mali byť podľa vyšetrovateľa činné pre zločineckú skupinu „Sátorovci“. Tá mala páchať násilnú a ekonomickú trestnú činnosť na území Slovenska, aj Maďarska od roku 1999 až do roku 2010. 

Z ekonomickej trestnej činnosti sú obvinení tí členovia zločineckej alebo organizovanej skupiny (František Z., Zsolt N., Judita C., Robert R., Peter R., Peter F., Peter K., Ladislav H., Mário Š.), ktorí sa mali podieľať na nelegálnej výrobe cigariet v Orechovej Potôni. Ich výrobou mali v roku 2007 skrátiť daň o takmer 18 miliónov vtedajších Slovenských korún. 

Obvinený z vraždy (Pavel V.) mal podľa zistení polície, ako člen zločineckej skupiny spáchať spolu s ďalšou osobou, ktorá už nežije a inými osobami vraždu Romana R. V roku 2004 ho mali uškrtiť, aby nevypovedal v prípadoch ekonomickej trestnej činnosti. 

Z vraždy je obvinený aj Boris D., ktorý sa mal podieľať na vražde Vojtecha E. v roku 2003 formou účastníctva. Mal poskytnúť informácie o jeho pobyte, o vražde mal byť informovaný a mal ovplyvňovať priebeh jej vyšetrovania. 

V prípade dokázania viny hrozí obvineným za zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny trest odňatia slobody na päť až 10 rokov, za zločin porušovania predpisov o štátnych technických opatreniach na označenie tovaru a za zločin skrátenia dane a poistného na tri až 8 rokov, prípadne sedem až 12, za trestný čin vraždy výnimočný trest, čo môže byť  15 až 25 rokov alebo doživotie.