Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 26. september 2021, nedeľa
 

Vyšetrovateľ ÚBOK ukončil návrhom na podanie obžaloby prípad, v ktorom obvinené osoby štát ukrátili o tisícky eur

21. 01. 2011

logo 3

Vyšetrovateľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite ukončil prípad ekonomickej kriminality návrhom na podanie obžaloby. V prípade je obvinených 6 osôb z trestného činu skrátenia dane a poistného a neodvedenia dane a poistného spolupáchateľstvom. Za to, že neoprávneným konaním spôsobili štátu za štyri roky škodu viac ako 630.900 eur im hrozí trest odňatia slobody na 5 až 12 rokov. Stíhaní sú na slobode.

Obvinený Peter Á. z trnavského kraja v úmysle neoprávnene uplatňovať nároky na nadmerné odpočty dane z pridanej hodnoty oslovil, vo väčšine prípadov, nezamestnané osoby s ponukou založiť firmu. Firmy sa zaoberali rôznymi aktivitami, napríklad stavebnými prácami. Založil ich vo viacerých mestách na území celého Slovenska. Bez vedomia a súhlasu týchto tzv. bielych koní, však boli v účtovníctve firmy zaúčtované aj fiktívne dodávateľské faktúry, ktoré zabezpečoval práve obvinený Peter Á.

Obvinený Peter Á. spolupracoval s piatimi konateľmi rôznych spoločností. Vystavoval pre ich firmy fiktívne dodávateľské faktúry a oni si ich potom riadne zaúčtovali v daňových priznaniach. Takýmto spôsobom spôsobovali štátu škodu štyri roky, od roku 1998 do roku 2001. Spôsobili štátu škodu za neodvedenie dane minimálne 482.000 eur a za skrátenie dane148.900 eur.

V marci 2009 vyšetrovateľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite obvinil Petra Á. (42), Miroslava Š. (47), Alexandra D. (58), Pavla F. (48), Jozefa P. (62) a Jozefa V. (60) z trestného činu neodvedenia dane a poistného a skrátenia dane a poistného spolupáchateľstvom. Na základe ďalšieho vyšetrovania a dôkazových materiálov vyšetrovateľ ukončil prípad návrhom na podanie obžaloby. Ten predložil dozorujúcemu prokurátorovi. Všetkým hrozí trest odňatia slobody na 5 až 12 rokov, stíhaní sú na slobode.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby