Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 11. august 2022, štvrtok
 

Vyšetrovateľ uzavrel časť z prípadov zločineckej skupiny

15. 10. 2010

Vyšetrovateľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite ukončil časť prípadov organizovanej zločineckej skupiny návrhom na podanie obžaloby. Návrh aj so spisom odovzdal prokurátorovi. V zostávajúcich prípadoch pokračuje vyšetrovanie. Osem osôb vo veku od 25 do 46 rokov spáchalo závažné trestné činy. Všetci sú obvinení z trestného činu lúpeže, traja tiež z poškodzovania cudzej veci a porušovania domovej slobody, dvaja z nedovoleného ozbrojovania, jeden z legalizácie príjmu z trestnej činnosti a neoprávneného používania cudzieho motorového vozidla. Jeden zo skupiny je obvinený aj z trestného činu vraždy a pokusu vraždy. Obvineným hrozia vysoké tresty a niektorým aj doživotné väzenie.

V roku 2007 sa muži z rôznych častí Slovenska spolčili do zločineckej skupiny za účelom páchania trestnej činnosti. Vopred si svoje konanie naplánovali, rozdelili si medzi sebou úlohy, zabezpečili si nelegálne zbrane a krádežou motorové vozidlo. Začiatkom roka 2008 ozbrojení, v kuklách na hlavách, oblečení v kombinézach s nápisom „Polícia“ zastavili auto, ktoré išlo v smere z Galanty do Matúškova. Ich úmyslom bolo lúpežne prepadnúť manželský pár, o ktorom vedeli, že má pri sebe väčšiu finančnú hotovosť. Manželia si najskôr mysleli, že ich zastavila polícia. Potom si však uvedomili, že osoby v kuklách nie sú policajti. Pri ich pokuse o útek začal jeden zo zločineckej skupiny strieľať zo samopalu. Vodiča zasiahol, ten zraneniam na mieste podľahol. Ďalšia strela sa odrazila od mobilu, ktorý mala spolujazdkyňa vo vrecku. Neutrpela žiadne zranenia. Auto s manželmi narazilo do oplotenia rodinného domu. Zločinci bez peňazí, ktoré chceli takto získať z miesta činu ušli na ukradnutom aute, ktoré neskôr zapálili.

Krátko po tomto incidente v roku 2008 lúpežne prepadli ďalšiu osobu z Oravy - Rabče. Dôkladne sa pripravili a prepadli poškodeného v jeho dome. V kuklách a kombinézach s nápisom „Polícia“ mu vhodili do spálne zásahovú akustickú rozbušku. Za pomoci baranidla vyrazili dvere a vošli dnu. Poškodeného spútali a bili ho. V tom čase sa tam nachádzala aj jeho priateľka, ktorú tiež spútali. Ulúpili viac ako 150.000 eur a poškodili zariadenie domu. 

Prvé obvinenia polícia v tomto prípade vzniesla už v júli 2008. Postupne odhaľovala a dokumentovala ďalšie skutky trestných činov. Posledné obvinenia vyšetrovateľ vzniesol v marci tohto roka. Po čine traja z obvinených utiekli do zahraničia. Polícia po nich vyhlásila pátranie a vydala zatýkací rozkaz. Po štyroch mesiacoch boli dvaja zadržaní v Nemecku a posledný, po vyše roku, v Grécku. Po čase boli eskortovaní na Slovensko a vzatí do väzby. V týchto dňoch Úrad boja proti organizovanej kriminalite ukončil vyšetrovanie závažných trestných činov. Všetkým členom zločineckej skupiny hrozia vysoké tresty a niektorým aj odňatie slobody na doživotie. Všetci obvinení sú stíhaní väzobne, dvaja sú vo výkone trestu za inú trestnú činnosť.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby